Karbondioksit Emilimi Yapan Mekanik Ağaçlar Geliştirildi

İklim değişikliği, global ısınma ve ozon katmanının delinmesi üzere birçok Dünya ve tabiat sorununun sebebi biz insanlarız, kurtarıcısı ise yeniden tabiat. Daha spesifik olmak gerekirse ağaçlar. Ormanları. ve doğal kaynakları yok ederek dünyadaki karbondioksit istikrarını bozuyoruz. Bilim insanları da organik ağaçlardan ümidi kesmiş üzere çünkü bilim insanlarının planı mekanik ağaçlar yapmak.

Karbondioksit emilimi üzerinde uzmanlaşan Arizona Eyalet Üniversitesi profesörü Klaus Lackner, yaptığı yeni bir röportajda tasarladığı mekanik ağaçlarının karbondioksit emilimi yapabileceğini ve iklim değişikliğinin tesirlerinden insanları kurtarabileceğini belirtti.

Günde bin ton karbondioksit emilimi yapan çiftlikler kurulacak

Lackner, mekanik ağaçlarının çalışmasını şöyle anlatıyor: Bu mekanik ağaçlar, kimyasal reçineye bulanmış disklerden oluşan birer uzun dikey kolon ve çapları yaklaşık 1,5 metre. Disklerin ortasında 5’er santimetre bulunuyor. Bu disklerin ortasından hava geçtikçe diskler karbondioksiti emiyor ve 20 dakika sonra büsbütün doluyorlar Diskler dolduktan sonra altta bulunan varillere düşüyor ve daha sonra su ve buharla karbondioksitin çıkartılması ve kapalı bir ortamda saklanması biçiminde süreç görüyorlar.

Temmuz 2021’de üniversite, Lackner’ın karbondioksit emilimi yapan mekanik ağaçlar üzerinde çalışması için 2,5 milyon dolar fon aldığını duyurdu. Lackner, günde 1.000 ton karbondioksit emebilecek üç çiftlik planlıyor ve bu çiftliklerden birincisi bu yıl Nisan ayında hizmete açılacak.