Kıyafetleri Ekranlara Çeviren Dokuma Kumaş Geliştirildi

İstediğiniz desen ve renkle etrafta dolaşabildiğiniz, hatta direkt telefonunuzu dahi şarj ettiğiniz elektriği alabileceğiniz bir tişört düşünün. İşte o tişört, bilim insanları tarafından gerçeğe dönüştürüldü. Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları, büsbütün dokunarak üretilen akıllı kumaşı geliştirmeyi başardı.

Toplamda 1,16 metre genişliğinde akıllı kumaş, bilim insanlarının açıklamalarına nazaran gelecekte ‘televizyon olarak kullanılacak perdelere, güç toplayan halılara ve interaktif ve kendi kendine güç veren kıyafetlere ve kumaşlara bir yol olabilme potansiyeli taşıyor. Her türlü günlük eşyanın akıllı aletlere dönüştürülebileceği aktarılıyor.

Dünyanın birinci tipik endüstriyel süreçlerle üretilen akıllı kumaşı oldu:

Nature Communications mecmuasında sonuçları yayımlanan araştırma, görsellerde gördüğümüz icadın benzeri teknolojilerden farkını da ortaya koydu. Buna nazaran bu kumaş, tipik dokumacılık endüstriyel süreçleriyle üretilebilen ve büyük, ölçeklenebilir ve karmaşık bir sistemi entegre edebilen birinci sistem olma unvanı taşıyor. Kumaş, tıpkı olağan bir kumaş üzere katlanabiliyor, yuvarlanabiliyor yahut bükülebiliyor.

Geliştirilen bu teknoloji, işlevleri direkt dokumacılık ipliklerine ve liflerine yerleştirebiliyor. Ayrıyeten kumaş, her bir elyaf bileşeni esnemeye dayanacak biçimde yapılmış gereçlerle kaplanmış olduğundan sağlamlığını da koruyor. Kumaş, bir ekran olarak çalıştırılabildiği üzere güç depolayabiliyor. Kumaşın gerisindeki grup, kumaşı esnek bataryalara, muhteşem kapasitörlere, güneş panellerine ve dahasına dönüştürmeyi planlıyor.