Kripto Para Piyasalarında Yükseliş Başladı: İşte Son Durum

Son yılların en tartışmalı yatırım araçları olan kripto para birimleri, bir müddettir pek de düzgün performans göstermiyorlar. Piyasalara pompalanan olumsuz haberler, yatırımcının piyasadan yavaş yavaş çekilmesine ve kripto para ünitelerinin bedel kaybetmesine yol açtı. Fakat yeni hafta, kripto para piyasaları için uygun başladı. Çünkü neredeyse tüm kripto para üniteleri, an prestijiyle kafasını kaldırmış durumda.

Kripto para ünitelerinin hükümdarı olarak kabul edilen Bitcoin, yatırımcıya uzun vakittir adeta kök söktürüyordu. Lakin son bilgilere baktığımızda, Bitcoin’in 43 bin dolar düzeyine tekrar merdiven dayadığını görüyoruz. Kripto para ünitesi, 20 Ocak’ta da bu düzeydeydi lakin geçtiğimiz yaklaşık 20 günlük süreçte 33 bin dolar gibi nispeten düşük düzeyleri de görmüştük. Elbette bu yükseliş, başka kripto paraları da direkt etkilemiş durumda.

Bitcoin’in son 1 aylık fiyat grafiği

*Veriler Coinmarketcap’ten alınmıştır.

Market hacmi açısından en büyük 10 kripto para ünitesine baktığımızda, fiyatlarda yüzde 3 ila yüzde 13 aralığında artışlar olduğunu görüyoruz. Ayrıyeten çok sayıda Türk yatırımcının olduğu Dogecoin ve Shiba Inu da başını kaldırmış durumda. Gelin artık de altcoinlerdeki duruma yakından bakalım.

En büyük 10 kripto para ünitesinde son durum:

2021 yılında en performans gösteren kripto para ünitelerinden olan Ethereum (ETH), an prestijiyle 3.090 dolar düzeylerinden süreç görüyor. Binance Coin (BNB) ise yüzde 3,3’lük yükselişle 430 dolar düzeyine merdiven dayamış durumda. Benzeri bir formda Cardona (ADA), yüzde 3,65’lik yükselişle 1,16 dolardan süreç görüyor. Solana (SOL) yüzde 5, Ripple (XRP) yüzde 12,20, Terra (LUNA) yüzde 5 ve Polkadot (DOT) ise yüzde 5,25 civarında yükseldi.

Türk yatırımcıların ilgi göstermeyi sevdiği ve Elon Musk‘ın da desteklediği Dogecoin (DOGE), son 24 saatte yüzde 7 civarı paha kazanarak 0,1573 dolar seviyelerine geldi. Emsal bir halde Avalanche (AVAX) da yüzde 7 civarı bedel kazandı ve 83 dolar düzeylerinden süreç görüyor. Adeta roketlenen Shiba Inu’daki (SHIB) son durum ise yüzde 24,5’lik yükselişle 0,00002807 dolar.

Kripto para ünitelerindeki yükseliş atağının kalıcı olup olmayacağı bilinmiyor. Lakin bir müddettir zorda olan yatırımcı, bu yükselişle ziyanını düşürmüş ya da külliyen çıkarmış olabilir üzere görünüyor.

Not: Bu içerik yatırım tavsiyesi kapsamında bedellendirilemez.