LoL’de Ezreal CT, Yetenekleri, Güçlü Ve Zayıf Özellikleri

Alt koridorun en değişken karakterlerinden biri olan Ezreal, ortalama her türlü metaya ahenk sağlamayı başaran az karakterlerden. Bilhassa daima alışılmışın dışında item seçimleri olması da karakterin daima ahenk sağlamasına imkan tanıyor. ADC lakabına en değişik formlarda ahenk sağlayan Ezreal, yetenek gücü, zırh deşme, atak gücü vb. birçok eşya ile build yapma potansiyeline sahip. Alışılmış ki bunların herbirinin ne kadar fonksiyonel olduğu tartışılır bir husus lakin yapabildiğiniz de bir gerçek.

Her metanın adamı olabilen Ezreal, oyundaki alt koridor karakterleri ortasında en değişik olanlardan bir tanesi. Ne kadar güçlü olduğu yeteneklerini ne kadar âlâ kullandığınıza bağlı olsa da karakterin sevilen bir karakter olduğu da bir gerçek. Gelin birlikte Ezreal CT’lerini, Ezreal’e karşı güçlü olan rakiplerini ve karakterin özelliklerini inceleyelim.

Ezreal CT’leri: Ezreal’e karşı güçlü olan rakipleri

 • Vayne
 • Kalista
 • Sivir
 • Jhin
 • Twitch

Ezreal, çıkardığı hasarı yeteneklerine odaklanarak vuran bir karakter olduğu için, etkin bir formda yeteneklerini isabet ettirmesi gerekiyor. Bu yüzden Vayne, Twitch üzere görünmez olabilen karakterler yahut Sivir üzere rakibin yeteneğini absorbe edebilen karakterler Ezreal’ı güç bir duruma sokabiliyor. Bunun yanı sıra anlık hasar vuran karakterler de Ezreal’ın başına bela oluyor. Kalista’nın biriktirdiği mızrakları bir anda çekmesi yahut Jhin’den gelen güçlü bir vuruş Ezreal’ı zorlayabiliyor

Patlayabilen bir küreye sahip Ezreal’ın tüm yetenekleri:

 • Pasif / Büyü Gücü Yükselişi: Ezreal her yetenek isabet ettirdiğinde 5 keze kadar birikecek biçimde hücum suratı artışı kazanır.
 • Q / Gizemli Atış: Ezreal bir rakip üniteye isabet etmesi halinde bütün bekleme müddetlerini düşük ölçüde azaltan bir güç oku atar.
 • W / Özüt Akışı: Ezreal, isabet ettiği birinci şampiyon yahut harita amacına yapışan bir küre fırlatır. Şayet Ezreal kürenin tesiri altındaki bir rakibe vurursa küre patlayarak hasar verir.
 • E / Sihir Geçişi: Ezreal yakındaki bir maksat pozisyona ışınlanır ve ateşlediği güdümlü ışınla en yakındaki rakip üniteye saldırır. Özüt Akışı tesiri altındaki rakiplere öncelik verir.
 • R / İsabet Dalgası: Ezreal güç toplar ve içinden geçtiği her bir rakibe yüksek ölçüde hasar veren kuvvetli bir güç dalgası gönderir (dalga minyon ve destansı olmayan canavarlara daha az hasar verir).

‘Sarışın kaşif’ Ezreal’ın güçlü ve zayıf özellikleri nelerdir?

Ezreal’in güçlü özellikleri:

 • E yeteneği sayesinde Ezreal epeyce çevik olabiliyor ve baskın yese bile çok rahat kaçabiliyor
 • Yine E yeteneği sayesinde savaş esnasında çok rahat konum alıp yeteneklerini ona nazaran kullanabiliyor
 • Ezreal’ın sahip olduğu ulti yeteneği muhakkak bir menzile sahip olmadığı için bütün haritayı kendi dart tahtası üzere kullanabiliyor
 • Karakterin hem yetenek gücünden hem atak gücünden faydalanabiliyor oluşu fonksiyonelliğini arttırıyor

Ezreal birçok akın gücü taşıyıcısı ortasında oldukça çevik bir karakter. Birçok baskından güzel oynandığı takdirde rahat kurtulabilirsiniz. Bunun yanı durum almanız rahat olacağı için yetenekleriniz ile kombo yapmanız da kolaylaşacaktır.

Ezreal’in zayıf özellikleri:

 • Karakterin tüm hasar potansiyeli yeteneklerinden çıktığı için rakip yalnızca minyon gerisinde oynasa bile işleri zora sokabilir
 • Ultisi dışındaki tüm yeteneklerinin tek gayeli olması savaş esnasında bazen karakterin zora girmesine sebep olabilir
 • Karakter çok kırılgan olduğu için savaş Ezreal’a taşındığında güçsüz düşen taraf olabilir

Tüm hasar potansiyelinin yeteneklerinden çıkıyor oluşu Ezreal’ın hem güçlü hem güçsüz yanı diyebiliriz. Bilhassa taarruz gücü kasarken tüm hasar Q yeteneğinden çıktığı için bilen birine karşı tutturmak çok güç olabiliyor. Bahsettiğimiz üzere de ulti yeteneği dışındaki yetenekleri tek amaç yüklü olduğu için çok güzel gaye seçmek gerekiyor aksi takdirde işler çok düzgün ilerlemiyor.

LoL’de Ezreal nasıl oynanır?

 • Ezreal’ın ana hasarı olan Q yeteneği minyonlara çarpabildiği için açısını yeterli ayarlayıp atmanız değerli. En makûs durumda E yeteneği ile durumunuzu ayarlayabilirsiniz
 • Ezreal’ın ulti yeteneğinin kullanım rahatlığından ötürü haritayı takip etmeniz çok değerli. Bu sayede çok rahat bir formda ekibinize dayanak olabilir hatta diğer koridordaki oyuncuları öldürebilirsiniz
 • Ezreal yetenek bazlı bir karakter olduğu için olağan karakterlere kıyasla mana kullanımı çok daha fazla. Bu yüzden erken safhada gözyaşı çıkmanız bir nebze de olsa rahatlatacaktır
 • E yeteneğiniz bilhassa grup savaşlarında büyük değer arz ediyor. Çok kendinize güvenmediğiniz sürece agresif bir formda kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Konum almak için yahut sıkıntı durumlardan kurtulmak için kullanmak çok daha verimli olabilir

Karakter yetenek bazlı ve yetenekleri hem atak gücü hem yetenek gücünden aldığı için Ezreal’ı her türlü duruma ahenk sağlayacak formda oynayabilirsiniz. Gerçekten taarruz gücü versiyonu daha güçlü olsa da yetenek gücü de kullanma imkanınız mevcut. Ama her iki türlü de yeteneklerinizi kullanmak için yeterli konum almanız koşul. Şayet ki yeteneklerinizi tutturamazsınız Ezreal’ı oynamanız pek mümkün olmuyor. En makus ihtimalle E yeteneğinizi agresif bir halde kullanıp durum ayarlayarak yeteneklerinizi isabet ettirebilirsiniz. Bunun dışında harita denetimini düzgün yapıp ulti yeteneğiniz ile dayanak sağlayıp rakiplerinizi öldürme bahtınız var. Bu yüzden sistemli olarak öbür koridorları denetim etmeyi unutmayın.

Ezreal karşısında nasıl oynanır, Ezreal nasıl yenilir?

 • Ezreal’ın birçok yeteneği tek amaçlı olduğu için önünüzde en kolayı örneğiyle: minyon bile olsa rakibin işini hayli zorlaştıracaktır.
 • Rakibinizin E yeteneğini kullanacağı vakti güzel değerlendirin. Karakter çevik bir karakter olsa da E yeteneği yokken kazanmanız çok kolay olacaktır.
 • Karakter kırılgan olduğu için savaşı sizin ona götürmeniz avantajın sizde olmasını sağlayabilir

Ezreal’a karşı oynamanın en temel mekaniği minyonların gerisinde oynamak. Şayet ki yetenekleri size isabet etmezse savaşın bir kısmını kazanmış sayılırsınız. Bunun dışında E yeteneği Ezreal’ın en değerli yeteneği diyebiliriz. Rakibini E yeteneğini kullanmaya zorlayıp sonrasında ormancınız ile baskın yapıp kesebilir yahut savaşı üzerine siz taşıdığınız takdirde kendi başınıza bile öldürebilirsiniz.