Meta, VR İşletim Sistemi Projesini İptal Ettiğini Yalanladı

The Information, eski ismiyle Facebook olan Meta’nın, tam münasebeti ve gelecek planları hala net olmasa da, yaklaşmakta olan sanal ve artırılmış gerçeklik setlerine güç vermesi beklenen özel bir işletim sisteminin üretimini durdurduğu bildirmiş; AR / VR (Sanal Gerçeklik) için bir şemsiye terim olan XR’nin ismini taşıyan XROS isimli projenin kasım ayında askıya alındığını tez etmişti.

Bu gelişmenin hakikat olması durumunda bu Meta’nın, Quest (eski ismiyle Oculus) VR aygıtlarında kullanılan Android tabanlı işletim sistemine ve münasebetiyle da diğer bir şirkete bağımlı olacağı manasına gelecekti. Fakat Meta, The Information’ın bu haberini The Verge’e gönderdiği bir e-posta ile yalanladı.

“Gerçeklik işletim sistemi oluşturma operasyonlarımızı durdurmuyoruz”

2017 yılında 300’den daha fazla kişinin bulunduğu bir takımla geliştirilmeye başlanan XROS; görünüşe nazaran Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve CTO Andrew Bosworth’un daha evvel bahsetmiş olduğu “gerçeklik işletim sistemi” ile de birebir manaya geliyor. Bu hususa dair olan 2021 haziranında Zuckerberg, Meta’ya donanımının her katmanı üzerinde sıkı denetim sağlayacak bir “mikro çekirdek tabanlı işletim sistemi” oluşturma planlarından bahsetmişti.

The Informaiton’ın haberinde XROS’un geliştirilmesinin, evvelce Microsoft’tan olan takım lideri Mark Lucovsky’nin Google’da benzeri bir AR OS projesi üzerinde çalışmak üzere ayrıldığını açıklamasından kısa bir mühlet sonra durdurulduğu sav edilmişti. The Information’a konuşan Lucovsky, eski Facebook çalışanı Frances Haugen’in şirketi zararlı ticari uygulamalarla alakalı olarak yaptığı suçlamalara ek olarak, şirketin metaverse odaklı yaklaşımı benimsemeye başlaması sebebiyle bıraktığını kaydetmişti.

Ancak Meta, The Information’ın bu haberini, irtibat yöneticisi Sheeva Slovan tarafından The Verge’e e-postayla gönderilen bir bildiriyle resmi olarak yalanladı. Açıklamada, “Gerçeklik işletim sistemi oluşturma operasyonlarımızı durdurmuyoruz veya küçültmüyoruz” ifadelerini kullanan Slovan, “Ekip ilerlemeye devam ediyor ve metaverse vizyonumuzu gerçekleştirmeye yardımcı olmak ismine AR gözlükleri ve giyilebilir aygıtlar üzere geleceğin bilgi süreç platformları için yatırım yapmaya devam ediyoruz.” formunda kaydetti.