Metaverse Arsaları ‘Sahibinden’ Üzerinden Satışa Çıkarıldı

Her yıl hiç olmadığı kadar ileri düzeyde gelişen teknolojiyle birlikte beşerler birkaç hafta gündemden uzak kaldığında bile birçok değişik ve tuhaf haberden uzak kalabiliyor. Artık geçmiş yıllardan çok daha farklı bir devirde yaşadığımızı hissettiren en son teknolojik gelişme de ‘metaverse’, yani sanal cihan çılgınlığı oldu.

Birçok dev şirket çalışmalarını bu alana yönlendirirken Facebook da geçtiğimiz yıl ismini Meta’ya çevirerek bu alandaki kararlılığını ortaya koymuştu. Geçtiğimiz haftalarda ünlü iş adamı Elon Musk’ın dikkat çeken metaverse çıkışına karşın sanal kainatın halk ortasında hala tanınan bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. O denli ki, yaklaşık iki hafta evvel Türkiye’de 20 binden fazla metaverse yerinin satıldığı ortaya çıkmıştı. Artık de bu arsaların Sahibinden internet sitesi üzerinden satışa çıkartıldığı ortaya çıktı.

Boş yatırım mı yoksa zenginlik kapısı mı?

Ülkemizde metaverse furyasının bir epey kendini hissettirdiğini söyleyebiliriz. Bu hafta Türkiye’de birinci kez bir siyası parti metaverse’den bir arsa almış, Ankara da bu kozmosta yer alan dünya üzerindeki 4 kentten birisi olmuştu. Artık, bu alanda bir birinci daha yaşandı ve emlak Sahibinden üzerinden satılmaya başlandı. Sanal ortamda var olan bu emlakın satış fiyatlarıysa 2 milyon 500 bin TL’yi bulabiliyor.

Sahibinden üzerinden verilen ilan:

Halihazırda sanal kozmostan arsa alabileceğiniz 6 farklı platform bulunuyor. Lakin Sahibinden internet sitesinden de satış yapılıyor olması metaverse’in halk içine ne kadar indiğini gösterir nitelikte. Metaworld isimli Twitter kullanıcısının yaptığı paylaşımın altında kullanıcılardan da reaksiyonlar gecikmedi. Bu yerleri ‘boş yatırım’ olarak görenler varken birtakım kullanıcılar gelecekte çok büyük paha kazanacağı görüşünde.

Twitter’dan gelen birinci yansılar: