İklim Krizi İnsan Yaşam Sürelerini Etkileyecek mi?

Her geçen gün ve bilhassa de son yıllarda süratle gelişen ilaç sanayisi, evvelki yıllarda tahlilsiz kalan sıhhat sorunlarına bir tahlil sunarak insan hayat müddetlerini hayli yükseltti. Artık yalnızca ilaçlarla da değil, çeşitli usullerle hayat müddetlerinin uzatılması için bir dizi çalışma yapılıyor.

Bu alanda birçok çalışma yapılmış olsa da uzun yaşamanın sırları ve yolları hala merak konusu olmaya devam ediyor. Matematik ve teorik biyoloji alanında çalışan Brian Hanley de yaşam müddetlerini uzatmanın yollarını arıyor. California’da yaşayan bilim insanı Brian Hanley, Atlantik mecmuasıyla yaptığı bir röportajla çalışmaları ile ilgili merak edilenleri cevapladı.

Yaşam mühletini uzatmak için gen terapileri geliştiriyor

64 yaşındaki matematik biyoloğu Brian Hanley, insan ömrünü uzatacak ve neredeyse iki katına çıkaracak araştırmalar yapıyor. Hanley, çalışmalarını bu araştırmalar için kurduğu Butterfly Sciences isimli şirketinde sürdürüyor. Uzun ömür için gen terapileri geliştiriyor ve çalışmalarını yalnızca kendi üzerinde yürütüyor. Hanley, uzun ömrün sırlarını aradığı çalışmaları için Amerikan Besin ve İlaç Yönetimi (FDA) de dahil olmak üzere rastgele bir kurum tarafından onay ya da takviye almıyor.

Brian Hanley, ömrünü uzatabilecek prosedürler ve husus hakkındaki ayrıntılar hakkında Atlantik mecmuasından Joe Pinsker’la bir röportaj yaptı. Röportaj sırasında Joe Pinsker, Brian Hanley’e öncelikle ne kadar yaşamayı umduğunu sordu. Ailesinin epeyce uzun ömürlü olduğunu belirten 64 yaşındaki bilim insanı, en az 80 yaşına kadar yaşacağını lakin geliştirdiği gen terapileri ile hayat mühletinin 150 ile 160 yıla kadar uzayabileceğini umduğunu söyledi. Neden uzun yaşamak istediği sorusuna karşılık olarak da ölmekten korktuğu için değil, dünyaya yararlı olan şeyleri yapmak için daha fazla vakte sahip olmak istediğini; 150 yıl yaşamak istediğini açıkladı.

İklim krizi ömür müddetlerini etkileyecek mi?

Ortalama insan ömrünün, günümüzün iki katına çıkmasını dileyen bilim insanı önümüzdeki yıllarda iklim ve hava kurallarının daha da yabanî olacağını ayrıyeten belirtti. İklim değişikliğinin bugün bile hayatında pek çok olumsuz tesirler yarattığının altına çizen Hanley, vefat nedeninin hortum, tayfun ya da yangın üzere doğrudan iklim krizi kaynaklı olma mümkünlüğünün çok yüksek olduğunu düşündüğünü lisana getirdi.