Toplumsal Olayları Tahmin Edecek ‘Yapay Zeka’ Geliştiriliyor

Tarih boyunca çeşitli olaylar, ülkelerin yazgısını değiştirip nasıl bir geleceğe sahip olacaklarını belirledi. Her ne kadar şu anda Antik Roma periyoduna nazaran uzay çağında üzere yaşıyor olsak da politik ve toplumsal alanda toplumsal olaylar yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ABD’de yaşanan Kongre Baskını da yakın tarihte akıllarda kalan politik şiddet olaylarından biriydi. Artık ise araştırmacılar, bu stil olaylar karşısında hazırlıksız yakalanmamak için ‘yapay zeka’ teknolojisi alanındaki çalışmalarını hızlandırdı.

Florida Merkez Üniversitesi’nde yer alan ve toplumsal şiddet olaylarını evvelden iddia etmesi için tasarlanan CoupCast isimli yapay zeka teknolojisinin gerisindeki isimlerden Clayton Besaw, “Artık daha fazla bilgiye ve imkana sahibiz. Şu anda evvelki dönemlerden çok daha farklı bir yol izleyebiliriz” ifadelerini kullandı. Uzmanlardan bir kısmı yapay zeka teknolojisinin toplumsal olayları iddia etmede faydalı bir araç olacağını düşünürken başka bir kısmıysa bunun her vakit hakikat sonuçlar vermeyeceği görüşünde.

İki farklı görüş var:

Toplumsal olayları evvelce kestirim etmeye yönelik yaptığı çalışmalarla tanınan Philip Schrodt, yapay zeka teknolojisinin bu istikamette olumlu bir adım olacağını şu sözlerle tabir etti: “Bunu ‘hava durumu’ tahminiyle karşılaştırabiliriz. Tıpkı yaklaşan bir fırtınada olduğu üzere yaklaşan tehditler de gözlemlenebilecek.” CoupCast’in geçtiğimiz yıl yaşanan olayların akabinde ABD’de daha fazla dikkat çekmeye başladığı bilgisi de paylaşılırken kimi uzmanlar, bu üslup bir teknolojinin ‘tutmayabileceği’ kanaatinde.

One Earth Future isimli programlama şirketinde yönetici olan Jonathan Bellish, ortada çok fazla bilgi olmasına rağmen bu dataları kullanarak mahallî ve bölgesel kestirimler yapmanın son derece sıkıntı olacağını belirtiyor. Buna ek olarak, Bellish ve yapay zeka teknolojisinin bu istikamette kullanışlı olmayacağına inanan uzmanlar da ‘hava tahmini’ örneğini gerçek bulmuyor. Zira hava durumunun bilakis kayıt altına alınan beşerler ‘taktiklerini’ değiştirerek bir formda farklı bir noktadan harekete geçebilirler. İnsanların bu halde duruma adapte olarak hareket ediyor olması, makinaların toplayacağı tarihi dataları de bir nevi işe yaramaz kılıyor. Ayrıyeten uzmanlar, makinaların ‘barışçıl ve şiddet yanlısı olmayan’ şovları de toplumsal bir şiddet olayı olarak algılayıp tehdit biçiminde kestirim edebileceğini belirtiyor.

Sizin bu mevzudaki fikirleriniz neler? Yapay zeka teknolojisiyle toplumsal şiddet olaylarını evvelce kestirim etmek mümkün mü? Yoksa insan tabiatı varsayım edilemez mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.