Miracast Nedir, Nasıl Kullanılır?

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda ya da Android işletim sistemine sahip taşınabilir aygıtınızda bir şeyler izlerken yahut kıymetli bir süreç yaparken farklı bir ekran kullanmak isteyebilirsiniz. Kablolu temas ile pek çok farklı metot olsa da miracast ile kablosuz ekran paylaşımı yapmak çok daha kolaydır. Ekran paylaşımı yapmak için miracast uyumlu aygıtların birebir Wi-Fi ağına bağlı olması kafidir.

Miracast bilinenin tersine bir uygulama değil, temas protokolüdür. Bu sistem ile tıpkı Wi-Fi ağına bağlı miracast uyumlu tüm aygıtlar ortasında ekran paylaşımı yapılabilir. Pek çok aygıtta dahili olarak bu sistem bulunduğu için uyumlu aygıt sayısı bir oldukça yüksek. Yeniden de ayrıntılara geçmeden evvel aygıtınızın miracast uyumlu olduğundan emin olun. Gelin miracast nedir, nasıl kullanılır biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

Miracast nedir?

Miracast, 2012 yılında yayınlanan ve birebir Wi-Fi ağına bağlı aygıtlar ortasında kablosuz ekran paylaşım imkanı sunan bir protokoldür. Bilinenin tersine bir uygulama değildir. Son yıllarda piyasaya sunulan neredeyse tüm aygıtlar miracast uyumludur. Bu sayede pek çok farklı aygıt ortasında multimedya paylaşımı kablosuz olarak sağlanmaktadır.

Miracast ne işe fayda?

Miracast protokolünün öncelikli gayesi, kullanıcıları kablo irtibatlarından kurtarmaktır. Tüm aygıtların giderek akıllı hale geldiği günümüz şartlarında artık güç kaynakları dışında rastgele bir kablo kullanmak kullanıcılar için giderek bir zorluk haline geliyor. Bu nedenle miracast, en kolay paylaşım için bile gerekli olan kablo kontağını ortadan kaldırıyor.

Miracast nasıl kullanılır?

 • Yöntem #1: Windows için miracast kullanımı
 • Yöntem #2: Android için miracast kullanımı

Yöntem #1: Windows için miracast kullanımı:

 • Adım #1: Windows tuşu + K tuş kombinasyonu ile miracast sayfasını açın.
 • Adım #2: Kablosuz bağlanmak istediğiniz ekranı seçin.
 • Adım #3: Bağlantının gerçekleşmesini bekleyin.
 • Adım #4: Yansıtma cinsini seçin.
 • Adım #5: Aynı sayfa üzerinden ilişkiyi kesebilirsiniz.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızın ekranını miracast ile diğer bir ekrana yansıtmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Süreç sırasında dikkat etmeniz gereken en değerli nokta, bilgisayarınızın ve bilgisayar ekranını yansıtmak istediğiniz aygıtın aynı Wi-Fi ağına bağlı olmasıdır. Farklı ağlara bağlı aygıtlar ortasında ekran yansıtması yapamazsınız.

Yansıtma tipi de kıymetli noktalardan bir tanesi. Sadece bilgisayar ekranı seçeneği ile bağlanan ekrana imaj vermezsiniz, yinele seçeneği ile her iki ekrana da manzara verirsiniz, genişlet seçeneği ile iki ekranı tek bir ekran üzere kullanırsınız, sırf ikinci ekran seçeneği ile bilgisayarınıza imaj vermezsiniz. En çok tercih edilen yansıtma çeşidi, yinele seçeneğidir.

Yöntem #2: Android için miracast kullanımı:

 • Adım #1: Android aygıtınızın Ayarlar uygulamasını açın.
 • Adım #2: Bağlantı sayfasını açın.
 • Adım #3: Kablosuz Ekran ya da Ekran Paylaşımı sayfasını açın.
 • Adım #4: Kablosuz paylaşım ayarlarını açın.
 • Adım #5: Yansıtmak istediğiniz ekranı seçin.

Android işletim sistemine sahip taşınabilir aygıtınızın ekranını miracast ile öteki bir ekrana yansıtmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Adımlarda geçen başlıklar, Android aygıtınızın marka ve modeline nazaran değişiklik gösterebilir. Yine de emsal sayfalarda, emsal isimlerle bu başlıkları bulabilir ve yansıtma sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Miracast uyumlu aygıtlar:

Miracast ile Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızın ekranını ya da Android işletim sistemine sahip taşınabilir aygıtınızın ekranını öteki bir ekrana yansıtmak kolay olsa da bu süreç için birinci ve en kıymetli gereklilik, yansıtma yapmak istediğiniz aygıtların miracast uyumlu olmasıdır.

Üretici firmanın internet sitesi üzerinden cihazınızın miracast uyumlu olup olmadığını denetim edebilirsiniz. Tıpkı vakitte buradaki irtibat üzerinden ulaşabileceğiniz Wi-Fi eser bulucu aracı ile aygıtınızın çeşidine, markasına ve modeline nazaran arama yaparak miracast uyumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

iOS ve MacOS’ta (iPhone ve Mac) miracast kullanılır mı?

iOS işletim sistemine sahip iPad ve iPhone ile MacOS işletim sistemine sahip Mac bilgisayarda da ekran yansıtma özelliği vardır lakin bu özellik miracast olarak değil, AirPlay olarak isimlendirilir. Maalesef standart miracast protokolü ile AirPlay sistemi uyumlu değildir. Bu nedenle Apple aygıtlarda bildiğimiz manadaki miracast sistemi kullanılmaz.

Son yıllarda artık pek çok farklı aygıt AirPlay uyumlu olarak sunulmaya ya da aygıtla senkronize AirPlay uygulamaları geliştirilmeye başladı. Aygıtınızın uygulama mağazasından ya da üretici firmanın internet sitesi üzerinden AirPlay uyumlu olup olmadığını denetim edebilirsiniz. App Store’da bulabileceğiniz ekran yansıtma uygulamaları birden fazla vakit işe yaramaz.

Miracast fiyatlı mi?

Miracast protokolü üçüncü taraf bir uygulama ya da ek bir aygıt olmadığı için ücretli bir hizmet değildir. Ancak miracast özelliğine sahip aygıtların, bu özellik olmayan aygıtlara nazaran değerli olabileceğini düşünürsek fiyat arttıran bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Tekrar de miracast fiyatlı mi sorusunun cevabı hayır, fiyatlı değildir.

Kablosuz ekran paylaşımı yapmanızı sağlayan miracast nedir, ne işe fayda, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu kullanışlı protokol hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Miracast kullanıyorsanız tecrübenizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.