MoviePass, Reklam İzleterek Para Kazandıracak

Çıktığı birinci yılların akabinde iflas eden MoviePass isimli sinema bileti abonelik hizmetinin geri döneceği açıklandı. Yepyeni MoviePass’ten farklı olarak yeni MoviePass Web 3.0 teknolojisi üzerine kurulacak ve kullanıcıların reklamverenlerle birlikte para kazanabilmesi sağlanacak.

MoviePass hizmetini özetleyecek olursak, Netflix’in gerçek sinemalar için olan versiyonu diyebiliriz. Buraya abone olduğunuzda abonelik düzeyinize nazaran ayda birkaç defa sinemaya olağan biletten daha uygun fiyata gidebiliyorsunuz. Mevzuya geri dönersek MoviePass’in geri geleceği, geçtiğimiz Perşembe günü şirketin eski CEO’su Stacy Spikes tarafından duyuruldu. Duyuruda en çok dikkat çeken ise uygulamanın sunacağı yeni reklam izleme & para kazanma modeli oldu.

Reklam izleyerek kripto para kazanılabilecek

CEO Spikes, MoviePass modelinin farklı hallerde kullanılabilecek sanal bir para ünitesine yahut kripto paraya dayandığını açıkladı. Platformda üyelerin planlarına nazaran her ay harcayacakları belli sayıda kripto paraya sahip olacağı belirtildi. Kullanılmayan krediler ve kripto paralar devredilecek ve daha sonra kullanılabilecek. Spikes ayrıyeten Web 3.0 teknolojisinin kullanıcıların kripto para ticareti yapmalarına imkan sağlayacağını söyledi.

Spikes, üyelerin bir reklamverenin reklamını izleyerek ekstra kripto para kazanmalarını sağlayan PreShow isimli bir özelliği de duyurdu. Web 3.0 teknolojisini kullanan uygulama, üyelere özel reklam gösterecek ve izlemeyi bitirdikleri vakit sanal cüzdanlarına kripto parayı yatıracak. CEO Spikes yaptıkları bu modelin üye ile marka ortasında karşılıklı bir para kazanama yolu olduğunu belirtti.

Reklam izlerken gözler ekrandan ayrıldığında ikaz verecek

PreShow teoride düzgün bir fikir üzere görünse de biraz ürkütücü. Tamam, izlemeniz gereken reklamlar için sanal para kazanmanıza müsaade veriyor lakin telefonunuz reklamı izlediğinizden emin olmak için kendi yüz algılama teknolojisini kullanıyor. Şayet reklamı izlerken başınızı çevirirseniz reklam duraklayacak ve “Hala orada mısınız?” bildirisi ekranda belirecek.

Bu da aslında sadece bu uygulama üzerinden değil, gelecekte dijital medyada karşımıza çıkacak rastgele bir reklamla ilgili bize kıymetli bir fikir veriyor. Şirketlerin devasa bütçeler harcayarak verdikleri reklamlar, tahminen de gelecekte tam manasıyla ‘kaçınılmaz’ olacak. İzlediğimiz reklamları ‘gerçekten’ izlediğimizden emin olmak için şirketlerin ve uygulamaların kullancakları formüller ise muhtemelen yeni kapalılık problemlerini beraberinde getirecek.

Örneğin bu uygulama, bunu yüz algılama teknolojisi ile yapacaki, yani aslında daima olarak gözleri ve yüzü denetim eden bir sistem kelam konusu olacak. Bu da bu tıp anlarda daima olarak yüzümüzün bilgi olarak kaydedilmesi üzere pek çok güvenlik problemini beraberinde getirecek. Bu cins uygulamalar ne vakit, ne biçimde yaygınlaşacak şimdi net bir şey söylemek mümkün olmasa da, metaverse’te devasa billboardlarda yayınlanacak reklamlardan, sanal bir cihanda daha fazla yer etmekten bahsettiğimiz bir periyotta, dikkat cazip bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.