Rusya’da Kripto Para İşlemlerine Sıkı Düzenlemeler Geliyor

Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto paralarla ilgili açıklamalarda bulunmuş; birtakım düzenlemeler yapılması halinde kripto para madenciliği işine sıcak baktığını belirtmişti. Buna karşılık olarak Rusya Merkez Bankası ise kripto paralara karşı katı bir duruş sergileyerek, kripto paraların ülkeden tamamen yasaklanması gerektiğini tabir etmişti.

Ancak gelen aon bilgilere nazaran bu tartışmanın galibi Putin olacak üzere gözüküyor. Yakın tarihli bir rapora nazaran dijital para ünitelerini yasaklamak yerine düzenlemeyi tercih eden Rus hükümetinden, kripto para piyasası için bir dizi yeni ve katı düzenleme geliyor.

Rusya’da kripto para süreçlerine sıkı denetlemeler geliyor

Bir müddettir ülkedeki kripto para durumlarını ne formda ele alacağını pahalandıran Rus hükümetinin, 11 Şubat 2022’de kripto para üniteleriyle ilgili bir dizi yeni kural yayınlayacağı bildirildi. Şu an itibariyle Rusya’da kripto para ünitelerinin nasıl işleyeceğine dair mevcut iki teklif bulunuyor; ama değişiktir ki bu iki teklif de hükümetin farklı taraflarından geliyor. ‘Merkez Yasağı’ önerisi, kripto para ünitesi faaliyetlerinde direkt bir yasak olması gerektiğini savunurken, öteki bir yandan Rusya’nın Maliye Bakanı ise kripto paraların katı düzenlemeler altında da olsa süreç görmesini öneriyor.

Bu iki fikirden birincisi olan Merkez Bankası’nın kripto ünitelerinin direkt yasaklanması fikri pek tanınan değil üzere duruyor. Daha popüler olan Maliye Bakanlığı’ndan gelen teklifte ise yeni denetim düzenlemeleri ile birlikte kripto varlıkları olan Rus vatandaşların bunları varlık olarak kullanabileceği; lakin hükümetin her bir kripto süreç hareketini sıkı bir biçimde denetleyerek bunlardan vergi alacağı belirtiliyor.

Öte yandan Rusya Merkez Bankası, yakın tarihli bir istişare dokümanında tüm dijital para ünitesi süreçlerinin Rusya’nın finansal altyapısından geçmemesi gerektiğini savunuyor. Maliye Bakanlığı ise yetkililerin iyi ve berbat kripto piyasası faaliyetleri ortasında ayrım yapması gerektiği konusunda ısrar ediyor. Bununla birlikte, her iki biçimde de Bitcoin’in Rusya’da bir ödeme usulü olarak tanınmasının kelam konusu olamayacağının altı çiziliyor.