Tesla’nın Elinde Ne Kadar Bitcoin Bulundurduğu Belli Oldu

Ünlü milyarder ve teşebbüsçü Elon Musk’ın kurucusu olduğu araba üretim firması Tesla, elindeki Bitcoin’in kaç dolara tekabül ettiğini resmen duyurdu. Bildiğiniz üzere Tesla, geçtiğimiz yıllarda kripto para üniteleri ile alışveriş imkanı sunuyordu.

Ancak geçtiğimiz sene kripto para madenciliğinin tavan yapması ve hasebiyle dünya çapında elektrik tüketiminin ziyanlı düzeyleri görmesi sebebiyle Tesla, kripto para üniteleri ile alışverişi sisteminden kaldırdığını duyurmuştu. Bütün bu dalgalanmaların akabinde yıllık finansal bilançosunu halkla paylaşan Tesla, elinde tuttuğu Bitcoin’in dolar karşılığını da duyurmuş oldu.

Tesla’nın elinde 1,99 milyar dolar bedelinde Bitcoin bulunuyor

Tesla’nın kripto para ile alışveriş kabul edip etmemesi bir yana, 2021 yılının finansal performansı evrakını kamuoyuna açık bir biçimde paylaştı. Araba üreticisi, açıkladığı raporla birlikte payının bir kısmını likiditeye çevirip satmasının akabinde yaklaşık 2 milyar dolar kıymetinde Bitcoin’i elinde bulundurduğunu belirtti.

Tesla’nın yayınladığı bilançoda şu kelamlar yer alıyor:

“31 Aralık 2021’de sona eren yıl boyunca 1.50 milyar dolarlık Bitcoin satın aldık ve bünyemize geçirdik. 31 Aralık 2021’de sona eren yıl boyunca, bu çeşit dijital varlıklarda 101 milyon dolarlık ziyan kaydettik. Ayrıyeten Mart 2021’de varlıklarımızın bir kısmının satılmasıyla irtibatlı olarak 128 milyon dolarlık bir çıkar elde ettik. 31 Aralık 2021 itibariyle tüm dijital varlıklarımızın adil piyasa kıymeti 1,99 milyar dolar.”

Siz Tesla’nın elindeki Bitcoin ölçüsü hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.