Subaru Yeni Konseptlerini Tokyo Otomobil Fuarı’nda Sergiledi

Japonya Otomobil Üreticileri Birliği (JAMA) tarafından düzenlenen ve dünyanın en büyük araba fuarlarından biri olan 2022 Tokyo Araba Fuarı bugün itibariyle başladı. Birçok araba meraklısı da Japonya’nın başşehri Tokyo’da gerçekleştirilen bu fuarda sergilenecek olan araçlara gözlerini çevirdi.

Japonya merkezli dev araba üreticisi Subaru da heyecanla beklenen konseptler ile fuarda uzunluk gösterdi. STI E-RA ve Solterra STI isimli iki yeni elektrikli araba konsepti Tokyo Araba Fuarı’nda dev şirket tarafından sergilendi.

STI E-RA

Subaru’nun STI E-RA Challange Project isimli projesinin bir modülü olan STI E-RA’nın olduça ilgi cazibeli olduğunu söyleyebiliriz. Şirkete nazaran bu model, motor sporlarında kullanılabilecek olan teknolojiler ve bu sporların geleceği hakkında bizlere bir öngörü sağlıyor. Açıklamalara nazaran bu model, dört adet yüksek torklu elektrikli motora sahip. Her tekerde motor bulunduğunu belirten şirket, bu elektrikli ünitelerin Japon firma Yamaha tarafından geliştirildiğini de açıklamalarına ekledi.

Bunlara ek olarak 1.073 beygir gücünün yanı sıra 60 kWh’lik bir lityum iyon bataryanın da araçta bulunduğu belirtilirken aracın gelecekte tüm tekerlerden çekiş alarak gerçekleştirilecek olan yarışlarda da kullanılabileceği söz edildi.

Solterra STI

Fuarda karşımıza çıkan öteki araç ise Solterra STI idi. Bu araç geçtiğimiz aylarda tanıtımını sizlerle paylaştığımız Solterra isimli elektrikli SUV’un büsbütün elektrikli versiyonu. Açıklamalara nazaran Subaru, bu konsepti küçük güncellemeler uygulayarak fuara taşıdı. Aracın performansında bir değişiklik olmadığı, dış görünüşünde küçük farklar olduğu da gelen açıklamalar ortasında.

71.4 kWh’lik lityum iyon bataryadan gücünü alacak olan bu araç, iki elektrikli motor ile çalışıyor. Bunun yanı sıra da 215 beygir gücü üretebilen Solterra’nın, toplamda 460 kilometrelik bir menzile sahip olacağı gelen haberler ortasında yer alıyor.

İşte araçlardan öteki görüntüler