Teknoloji Devi Intel, Bitcoin Madenciliği İşine Girdi

Bitcoin ve kripto madenciliği, gün geçtikçe büyüyen ve piyasadaki ekran kartlarını âdeta sömüren bir sistem olarak teknoloji dünyasında yer etmiş durumda. Pek çok teknoloji devi şirket de bu piyasada bir yer alabilmek için projeler geliştiriyor.

Yayınladığı yeni bir blog gönderisinde teknoloji devi Intel, blok zinciri teknolojisini daha da güçlendirecek yeni işlemcilerinin yıl sonunda geleceğini duyurdu. Yani tabiri caizse artık Intel de Bitcoin madenciliği işine girdi. Bildiğiniz üzere Bitcoin madenciliği muazzam bilgi süreç gücü gerektiriyor ve bu sebeple çok fazla güç tüketen bir süreçtir. Bu nedenle Intel, Bitcoin madenciliği yapanların daha az güç tüketmesine yarayacak olan bilgi süreç teknolojileri geliştirmek istiyor.

Yeni işlemcilerin ismi ‘Bonanza Mine’ olacak

Intel, yeni blok zinciri donanımını tasarlamak ve inşa etmek için Raja Koduri’nin Hızlandırılmış Bilgi Süreç Sistemleri ve Grafikleri (AXG) İş Ünitesi altında çalışacak yeni bir Özel Bilgi Süreç Kümesi oluşturdu. Aslında çip devinin yeni Bitcoin madenciliği donanımı hakkında zati hayli fazla şey biliniyor. Hatta Intel, BMZ2 olarak bilinen ikinci kuşak Bonanza Mine yongasına çoktan geçti bile.

Bu yeni çip, ultra düşük voltajda Bitcoin madenciliği yapmak ismine SHA-256 işlemeyi hızlandırmak için özel olarak tasarlanmış özel bir mimariye sahip. Intel, bu güç tasarruflu yongaların SHA-256 tabanlı madencilik yapmak için ana akım GPU’lardan watt başına 1000 kattan fazla daha düzgün performans sağlayacağını tez ediyor.

Intel’in kripto madenciliğini kökten değiştirebilecek Bonanza Mine yongalarını ne vakit göreceğimiz ise henüz muhakkak değil.