Tesla, 200 Bin Adet Otomobilini Toplatacak

Birkaç gün evvel ABD’nin Tesla’ya güvenlik problemleri gerekçesiyle ihtarda bulunduğunu sizlerle paylaşmıştık. Geri görüş kameralarında, bagajlarda ve ön kaputta oluşan meselelerin ‘kaza riskini artırdığı’ gerekçesiyle yaklaşık 475 bin aracın toplatılmasına karar verilmişti. Artık ise Tesla, emsal münasebetlerle yaklaşık 200 bin adet aracını geri çekeceğini açıkladı.

Çin’in Piyasa Düzenleme Devlet İdaresi’nin (SAMR) incelemeleriyle kimi Tesla araçlarında kaput temaslı noktalarının birtakım meseleler yaratabileceği sonucuna varıldı. Model S ve Model 3 araçlarında fark edilen sorunların çözümü için çalışılmaya başlandı.

Tesla, tekrar binlerce aracını geri çekecek

ABD’li elektrikli araba üreticisi Tesla, on binlerce aracında kaza riskini arttırabilecek problemlerin fark edildiğini duyurdu. Geçtiğimiz günlerde de 475 bin aracını geri çeken şirket, yaklaşık 200 bin adet aracını geri çekeceğini açıkladı. Çin’in Piyasa Düzenleme Devlet Yönetimi, tespit edilen meselelerin araçlarda sürüş esnasında kaputların birdenbire açılmasına ve art kameraların görüş açılarını engellemesine yol açabileceğini söz etti. SAMR, bu sorunun geri geri giderken şoförün görüşünü etkileyeceği ve kimi durumlarda çarpışma riski yaratabileceğini vurguladı.

Tesla, ortaya çıkabilecek rastgele bir aksiliğin; geri dönüşü olmayan kazalara neden olabileceği gerekçesiyle on binlerce aracın toplatılmasına karar verdi. Verilen kararın doğrultusunda Tesla, 2015 ile 2020 yılları ortasında üretilmiş; kusurları tespit edilen yaklaşık 180 bin Model 3 ve yaklaşık 20 bin Model S araçlarını toplatacağını duyurdu.

Şirket, şimdiye kadar satılan araçlardaki hasarların tespit edilmesinde ise inceleme ve meselelerin çözülmesi için fiyatsız hizmet verecek.