Ünlülere Hayranlık, Düşük Zeka Seviyesi İle İlişkilendirildi

Bazı beşerler mesleği, muvaffakiyetleri ya da başarısızlıklarıyla geniş bir kitle tarafından tanınan insanlara karşı taparcasına üst seviye bir hayranlık besleyebiliyor. Hatta bazen bu hayranlık, ünlüleri rahatsız edebilecek kadar saçma davranışlara da yol açıyor.

Bir küme araştırmacı, ünlülere duyulan hayranlığın zekâ düzeyi ile münasebetini incelemek için bir araştırma yaptı. Çalışmada, iştirakçilerin bilişsel hünerlerinin değerlendirilebilmesi için çok sayıda çevrimiçi test yapıldı. Araştırmanın sonunda ünlülere üst seviye hayranlık besleyen bireylerin daha düşük zeka düzeyine sahip olduğu görüldü.

Ünlülere hayran olmak düşük zekâ düzeyiyle alakalı mi?

BMC Psikoloji’de yayınlanan makalede ünlülere takıntılı olan bireylerin, ünlülere hayranlık duymayanlara nazaran daha düşük bir zekâ düzeyine sahip olduğu öne sürüldü. Araştırma grubu, iştirakçilerin “kristal” ve “akışkan” zekasını çeşitli bilişsel testlerle ölçtü. Bireylerin ünlülere ilgisinin ölçülmesi için ise “ünlü tutum” anketi yapıldı. Araştırmada “Sık sık sevdiğim ünlünün şahsî alışkanlıklarını öğrenmek zorunda hissediyorum” ve “En sevdiğim ünlünün hayatının detaylarına kafayı takıyorum” gibi önermelere “kesinlikle katılmıyorum”dan “kesinlikle katılıyorum”a kadar çeşitli karşılık seçenekleri sunuldu.

Bireylerin verdiği karşılıklar; özgüven seviyeleri, eğitimleri ve maddi zenginlikleri hakkında bilgilerle bir ortada değerlendirildi. Araştırma sonucunda varlıklı ve ünlü insanlara taparcasına hayran olmak, onların hayatları üzerinde baş yormak düşük zeka seviyesi ile ilişkilendirildi. Düşük zekanın ünlü takıntısının nedeni mi ya da sonucu mu olduğu ise bilinmiyor. Araştırmacılar sonuçtan hareketle, “Güçlü bilişsel yeteneklere sahip bireylerin bir ünlünün gerisindeki pazarlama stratejilerini fark edebildiklerini, bu yüzden de ünlülere tapma seviyesinde bir hayranlık duyma olasılıklarının düşük olduğunu belirtti.

New York Post’un ilgili haberi Twitter’dan yayınlaması üzerine pek çok kullanıcı araştırma sonucu hakkında yorum yaptı.

Twitter’dan gelen reaksiyonlar:

“Görünüşe nazaran onlar dışında herkes biliyordu”

“Bu ünlü üzere mi?”

“*Taylor Swift hayranları hariç”

“O halde yanlış insanları inceliyorlar. Gerçek ünlü odaklı bireyler, Pete Davidson’ın son 15 yıldaki flört tarihini okuyabilir, her Taylor Swift müziğinin art planını bilir ve Toluca Gölü’ndeki hangi konutun kime ilişkin olduğunu size söyleyebilir. Muazzam bir beyin idmanı.”

“Ünlü takıntılı” çok belgisiz bir tabirdir. Pop kültürüne ayak uydurmak, ünlülere takıntılı olduğunuz manasına gelmez, o halde birinin takıntılı olduğunu ve zekasının kelam konusu takıntıdan direkt etkilenip etkilenmediğini nasıl tanımlarız? Kusurlu mantık.”

“Ünlüleri yahut putperestlik kavramını sevmiyorum, lakin bunu yapanların aptal olduğunu varsaymak biraz cüretkar mı? Tahminen de bu beşerler bunu mekanizmayı kopyalayarak, zira aile problemleriyle ya da bunun üzere öteki şeylerle başa çıkmak için yapıyorlar? Kurgusal karakterlerle bu yüzden konuşurdum.”