Webtekno Ekibinin 2023 Favorileri: Geçen Sene Oynayıp En Beğendiğimiz Oyunlar

Kabul edelim ki 2023 yılı pek çok ses getiren oyunlarla geçti, biz de bu fırsattan geri kalmak istemedik. Tabir yerindeyse oyun meczubu editörlerimiz doğal olarak geçen sene çokça oyun oynama bahtı buldu ve kanılarını bazen sizlerle paylaştı. 

Peki onca hoş oyunun akabinde listemize hangi oyunların gireceğini varsayım edebilir misiniz? Öyleyse sizi şöyle alalım:

Hem haber hem de özgün içerik editörümüz Emirhan’ın en sevdiği oyun, Days Gone olmuş.

Days Gone, zombi istilasından sonra hayatta kalmaya çalışan motosikletli çetesi üyesinin maceralarını anlatan bir açık dünya aksiyon-macera oyunudur. İşte Emirhan’ın Days Gone hakkındaki fikirleri:

Çıktığı günden bu yana hakkının yendiğini düşündüğüm Days Gone; The Last of Us, Red Dead Redemption ve Far Cry serilerinden ilham alıyor. Oyunu daha evvel izleyerek bitirme fırsatı yakalamış olsam da oynama fırsatını 2023’te elde ettim. Baştan sona keyifle ilerleyerek, bazen de saatlerimi yalnızca gezerek geçiriyorum. Ön yargısı olanlar için şunları söyleyebilirim: 
Tekrara binen misyonlar birçok vakit isteğe bağlı oluyor. Açıkçası kıssaya bağlı kalındığı sürece onlardan da keyif alıyorum. Oyun birinci çıktığında oynamadığım için bug’lardan bahsedemeyeceğim, zira ben PC sürümünde hiç rastlamadım. Yağ üzere akıyor.
Chopper stili motorlara ilginiz varsa epey gerçekçi bir sürüş tecrübesi sunan, acıması olmayan bir öykünün altında romantik bir alt metin veren ve tüm bunların yanında, ister istemez daima tetikte gezeceğiniz bir açık dünyayı önünüze seren Days Gone’ı oynamayı düşünüyorsanız mutlaka öneriyorum.

Editörümüz Emre’yi, önerdiği oyunlarla da tanıyor olabilirsiniz; kendisinin geçen yılki favori oyunu, Football Manager 2023.

Football Manager 2023, dünyanın en tanınan futbol menajerlik oyunu serisinin son üyesi. Futbolun her tarafını denetim edebileceğiniz bu oyunda, kulübünüzü doruğa taşımak için hem saha içinde hem de saha dışında yanlışsız kararlar vermeniz gerekecek. Serinin son üyesi olan bu oyun hakkında Emre’nin kanıları ise şöyle:

Benim yıl uzunluğu en çok keyif alarak oynadığım oyun Football Manager 2023 oldu. Bilhassa bu oyunun gurmeleri bilir ki FM’de kış güncellemesi ile birlikte oyunun mekanikleri düzelir. Oyun düzeldikten sonra garip garip deneyler yaparak FM’yi bozdum ve çok eğlendim.
FM’ye nazaran Arda Güler’in Real Madrid mesleği nasıl geçer, hiç borçları olmasa Türk kulüpleri 20 seneye ne noktaya gelir, birini Manchester City birini Vanarama North ligi ekiplerinden biri altyapısına verdiğim Wonderkid ikizlerin gelişimi nasıl gerçekleşir üzere sorulara karşılıklar aradım. Beni eğlendirmeyi başardı oyun.

YouTube kanalımızın yüzlerinden Şahin’in, favori oyun listesi biraz kabarık.

FIFA 22, dünyanın en tanınan futbol oyunu serisinin en yeni oyunudur. Bu oyunda, gerçek futbolcuları ve kadroları yönetebilir, heyecanlı maçlara katılabilir, kendi mesleğinizi oluşturabilir ve arkadaşlarınızla rekabet edebilirsiniz. Fakat Şahin’in tek favorisi bu oyun değil, işte favorileri: 

Geçen yıl bağımsız oyunlardan en sevdiğim; Trek to Yomi, Planet of Lana, Game Pass’e bir anda shadow drop edilen Hi-Fi Rush ve hayli geç oynayabildiğim Inside; beni hayli eğlendirdi. Ayrıyeten tekrar Game Pass’e direkt eklenen Lies of P; souls cinsine olan uzaklıklı duruşumu bozdu, döne döne oynadım diyebilirim. Tüm bunlara karşın en çok oynadığım oyunlar elbette FIFA 22 ve EA FC 24 oldu.

Oyun özgün içerik yazarlarımızdan Oğuzhan’ın ise geçen sene en beğendiği oyun, pek çok oyuncunun favorisi olan Baldur’s Gate 3.

Benim geçen yıl bayılarak oynadığım, bilgisayar başında saatler geçirmeme neden olan oyun Baldur’s Gate 3’tü. İzometrik CPRG çeşidi ile hiç aram olmasa da beni kendisine âdeta büyüledi, başından kalkamadım. Oyunun sunduğu özgürlük o kadar had safhada ki öykülerde yahut savaş anlarında verdiğim kararların büyük bir formda tesirlerini görmek muazzam bir his.
Her kararınızın o kadar keskin bir karşılığı var ki bazen sadece bu yüzden cezalandırılıyorsunuz. O yüzden yaptığınız her seçim akabinde sanki oburunu seçseydim ne olurdu diye meraktan ölüyorsunuz. Ayrıyeten onca öyküye onca diyalog sahnesine karşın bu oyunun bu kadar ustaca sinematik ve seslendirilmesine şahit olmak, oyundan aldığım hazzı tepelere taşıdı.
Kısaca özetleyecek olursam, bu oyunu tabir yerindeyse ağzımın suyu aka aka oynadım. Benim için geçen yılın değil bu vakte kadar oynadığım oyunlar ortasında en çok sevdiğim oyunlardan biri olarak kalacak. Ha bir de şuna da değinmeden geçmek istemiyorum: birçok büyük şirketin yapmadığını Larian yaptı ve bu oyunu Türkçe olarak çıkarttı. Adamsın be Larian…

Bendeniz Gökçe editörünüzün favorisi ise Red Dead Redemption 2 (biraz geç kaldım).

Arthur Morgan ve Van der Linde çetesi, kanun kaçakları olarak kaçıyorlar. Peşlerinde federal casuslar ve ülkenin en güzel ödül avcıları var. Hayatta kalmak için Amerika’nın yabanî topraklarında soygun yapmak, çalmak ve savaşmak zorundalar. Çetenin içindeki bölünmeler ise öykünün odak noktası. İşte RDR 2 hakkındaki kanılarım:

2023’te, geç de olsa Red Dead Redemption 2 oynayabildim lakin kendime bu oyunu daha evvel oynamadığım için oldukça kızıyorum. Yılına göre oldukça âlâ dizayn edilmiş karakter dizaynları, hikâyenin sürükleyiciliği ve gerçek bir kovboy sineması izliyormuşcasına yaşattığı tecrübe bende inanılmaz tesirler bıraktı.
Oyunda yaptığınız en ufak bir seçimin bile oyunun sonuna tesir etmesi, NPC’lerin nitekim yaşıyormuş hissiyatı, yan karakterlerle kurduğunuz bağ, Arthur Morgan’ın ağır karakteri, yan misyonlar ve daha aklıma gelmeyen pek çok ince ayrıntı bu oyunu benim için özel kılan etmenler oldu. Daha düzgünü gelir mi bilinmez fakat gelene kadar en düzgünü kesinlikle RDR 2’dir benim gözümde.

Özgün içerik yazarlarımızdan İsmail de pek çok oyuncu üzere Witcher 3 sevdalısı.

Geralt of Rivia, bir canavar avcısı olarak hayatını sürdürüyor. Karşısında ise büyü, siyaset ve savaşla harap olmuş bir kıta var. Geralt’ın tek gayesi, Kehanet Çocuğu olarak bilinen Ciri’yi bulmak. Ciri, dünyanın biçimini değiştirebilecek bir yaşayan silah. İşte İsmail’in Witcher 3 hakkındaki niyetleri:

Senelerdir oynamaya doyamadığım ve toplam 4 sefer %100 tamamladığım The Witcher 3: Wild Hunt, karakteriyle büsbütün bütünleşebildiğimiz, Geralt ve yan karakterleri ismine üzüldüğümüz, yeri geldiğinde tekrar Geralt ve yan karakterleriyle gülüp eğlendiğimiz harika bir oyundur.
Fantastik cihanı, keşfetmeye doyamadığınız haritası ve bulundurduğu RPG temelleriyle birden fazla defa oynama isteği uyandıran bir oyundur Witcher. Ayrıyeten, kitap okumayı sevmeyen biri olarak beni bile kitaplara ilgi duymaya teşvik etti. Siz düşünün bu oyunun büyüklüğünü…

Oyun özgün içerik tarafında olan bir öteki editörümüz Arif’in favorisi ise Alan Wake.

2023’te oynayıp en sevdiğim oyun Alan Wake oldu. İçerisinde kıssa barındıran oyunları sevdiğimi de böylece belirtmiş oldum. Oyunun ana mekanikleri çoğunlukla shooting üzerine kurulu olsa da hayaletimsi düşmanlara karşı uğraş etmenin tek yolu silah ve ışık bileşenlerini ustalıkla kullanmak.
Silahlar, vakitle değişse de (revolver, tüfek gibi) el feneri üzere ışık kaynakları da güçleniyor. Bu yaratıcı ışık fikri, flash bombaları, işaret fişeği üzere envanter seçeneklerine eklenmiş ve düşmanlara ziyan verirken stratejik bir rol oynuyor.
Alan’ın kahve termosu koleksiyonu yapma hobisi; dehşet oyunu olmasına karşın, bu ögesi keyifli bir halde kullanıyor. Oyunun efektleri de farklı bir övgüyü hak ediyor; kimileri o kadar etkileyici ki, oyuncuyu Alan üzere şizofrenik bir fikre sevk edebilir.
Son olarak; geliştirici şirketin evvelki oyunlarının Max Payne olduğunu düşünürsek, her ayrıntının ne kadar itinayla işlendiğine şaşırmamak gerekiyor.

Bir öbür özgün içerik müellifimiz olan Beste’nin de favorisi, Baldur’s Gate 3 olmuş.

Beste de tıpkı editörümüz Oğuzhan üzere geçen yılın oyunu olarak Baldur’s Gate 3’ü seçmiş. İşte oyun hakkındaki kanıları:

2023’te bayılarak oynadığım ve hatta efsanelerim ortasında yer alan Baldur’s Gate 3’e değinmek istiyorum. Öyküsünden tutun, mekaniklerine, mekaniklerinden tutun açık dünyasına ve özgür diyaloglara kadar oyunun tüm ayrıntıları ilgi cazipti. Farklı sonları görmek ve farklı sınıfları deneyimlemek için oyunu 3 kere oynadım.

SEO içerik yöneticimiz Deniz’in favorisi ise Dishonored serisi.

Belki çıkış tarihi çok yeni değil ancak unutmanın sıkıntı olacağı oyunlar ortasına ismini yazdırması içten bile değil. Kahramanımız Corvo Attano’nun öyküsü, imparatoriçenin vefatından ötürü suçlanmakla başlıyor. Artık bir suikastçı olarak izlediğimiz Corvo, intikam peşinde koşmaya başlıyor. Lakin bu noktada oyun size birtakım tercihler sunmuş.
İsterseniz büyülerin yardımıyla saklanarak vazifeleri tamamlayın, isterseniz de düşmanlarınızla savaşarak kısımları bitirin. Karar natürel ki sizin lakin oynayış tercihiniz oyunun finalini de etkiliyor. Dishonored serisi çıkış yılına nazaran grafik kalitesi açısından hoş bir tecrübe sunuyor. Üstte da bahsettiğimiz üzere öyküsü, oyun mekanikleri ve dövüş animasyonları da bundan geri kalmıyor. Beni bu seride en çok etkileyense oyunun atmosferi oldu.
Dunwall’ın karanlık sokaklarında ilerlerken bir mühlet sonra kendinizi oranın bir modülü olarak buluyorsunuz. Eminim ki Dishonored serisi, final sahnesinin akabinde dinlediğimiz soundtrackleri için bile bitirmeye kıymet.
NOT: Dishonored 2’nin birinci çıktığı periyotta ciddi optimizasyon sorunları bulunuyordu. Yapılan güncellemeler sonrası oyunun o denli bir sorunu kalmamış.

Evet, biz Webtekno grubu olarak 2023’te üstte bahsettiğimiz oyunları bayıla bayıla oynadık ve hiç de pişman değiliz! Pekala ya sizin 2023’te  en beğendiğiniz oyun/oyunlar hangisi oldu? Yorumlarda buluşalım.