Windows, macOS ve Linux’ta Bir Güvenlik Açığı Keşfedildi

Son vakitlerde birden çok işletim sistemini amaç alan berbat yazılımlar epey tanınan hale geldi. Bir siber güvenlik şirketi, Aralık 2021’de Windows, Mac ve Linux için tehdit oluşturan yeni bir güvenlik açığı keşfetti.

Intezer isimli yazılım güvenlik firmasından bir küme araştırmacı, bir eğitim kurumunun Linux tabanlı Web sunucunsunda berbat maksatlı bir yazılım keşfetti. Araştırmacılar, SysJoker olarak isimlendirdikleri Back Door (Arka kapı) yanlışını keşfettiklerini duyurdu ve güvenlik açığı hakkında bilgi verdi.

Casusluk ve fidye hücumlarına yol açabilir

İlk olarak bir eğitim kurumunun Linux tabanlı Web sunucusuna yapılan bir atak sırasında keşfedilen SysJoker isimli güvenlik açığının, daha sonraki araştırmalarla Mac ve Windows sürümlerinde de görüldüğü ortaya çıktı. Bir sistem güncellemesi üzere görünen bu yazılım kullanıcılar için önemli oranda tehdit oluşturuyordu.

Güvenlik açığı Google Drive’daki bir metin belgesinden alınan bir dizenin kodunu çözerek denetim sunucusunu tesir alanını oluşturuyordu. C++ yazılım lisanıyla yazılan güvenlik açığı SysJoker; Linux, Windows ya da Mindows makûs hedefli yazılım arama motoru olan VirusTotal’de algılanmadı. Araştırmacıların tahlilleri sırasında da sunucu üç kere değişti, bu saldırganın aktif olduğunu ve virüslü aygıtları izlediğini gösterdi.

Bu berbat emelli yazılımın keşfedilişinin kıymetli olmasının birinci nedeni, bu açığın öbürleri üzere belli bir işletim sistemi için değil hibrit bir yapı ile çalışarak tüm platformları tehdit etmesiydi. Bir öteki nedeni de bu açığın sıfırdan ve dört farklı komuta ve denetim sunucusundan yararlanılarak yazılmasıydı. Bu da onu geliştiren ve kullanan şahısların değerli kaynaklara yatırım yaptığını gösteriyordu.

Araştırmacılar, hedeflenen kuruluşları ve berbat gayeli yazılımları izlemelerinin sonucunda SkyJoker’in casusluk ve fidye yazılımı saldırısına yol açabileceğini belirtti.