McLaren 765LT ve Porsche Turbo S, Drag Yarışında

YouTube’un ünlü araba kanalı carwow, her hafta düzenlediği ve birbirinden güçlü araçların kozlarını paylaştığı drag yarışlarının bugün bir yenisini daha yayınladı. Geçtiğimiz haftaki yarışta pistler için tasarlanmasa da etkileyici performanslar ortaya koyan iki ‘ağır sıklet’ arabası izlemiştik. Bugünse durumlar değişti. Zira bu yarıştaki her iki araç da drag pistinin tozunu attıracak cinsten.

İngiliz otomotiv devi McLaren’in 765LT modelinin karşısında Alman gücünün en yeterli örneklerinden Porsche Turbo S yer alıyor. Her iki araç da estetik olarak kendine hayran bıraksa da kaputlarının altında yatan güç de bir o kadar etkileyici. Gelin, yarışa göz atmadan evvel iki rakibin genel özelliklerine bir göz atalım…

McLaren 765LT ve Porsche Turbo S’in genel özellikleri:

Yarışın birinci kulvarında yer alan McLaren 765LT, sahip olduğu 4 litrelik V8 motoruyla 765 beygir ve 800 Nm tork gücü üretiyor. Geriden çekişli olan araba, yarıştaki rakibine nazaran daha hafif. Ağırlığı 1339 kg olan McLaren 765LT’nin hayal bile kurduramayan 280 bin sterlinlik bir fiyatı bulunuyor.

İkinci kulvarda yer alan bir öbür savlı rakipse Porsche Turbo S. Sahip olduğu 3,8 litrelik çift turbolu sıralı altı motoruyla 650 beygir ve 800 Nm tork gücü üretebiliyor. Dört çeker olan araba, beygir gücündeki eksiklikle birlikte tartı olarak da rakibinden geride. Buna karşın yarıştaki savını koruyan 1640 kg’lık Porsche Turbo S’in piyasa fiyatıysa 155 bin 970 sterlin olarak belirtiliyor.

Araçlara göz attığımıza nazaran artık favorinizi seçip yarışa geçebiliriz. Yarışın birinci etabında (3:30 – 4:30 dk) araçların kalkış suratları test ediliyor. İkinci etaptaysa (5:30 – 6:35 dk) sürüş sırasında hızlanma kabiliyetleri yarıştırılıyor. Üçüncü ve son etaptaysa (7:45 dk) fren testi bulunuyor.

İşte o yarışın görüntüsü:

YouTube video