Wordle Nasıl Oynanır?

Oyun bölümü, son yıllarda hiç olmadığı kadar süratli bir gelişme gösterdi. Her yıl astronomik fiyatlar harcanarak göz alıcı grafiklere ve hayran bırakan öykülere sahip pek çok oyun piyasaya sunuluyor. Lakin bazen hiç de bunlara benzemeyen bir oyun tanınan hale gelebiliyor. Bunun son örneği olan Wordle, şimdi çeyreğini bile tamamlamadığımız 2022 yılının en tanınan oyunu olacak üzere görünüyor.

Genel bir bakışla Wordle, bildiğimiz sıradan bir söz oyunu üzere görünüyor. Bulmaca tutkunlarının çabucak oynamaya başladığı Wordle, kendine has o kadar eşsiz özellik taşıyor ki tüm dünyada tanınan olmayı başardı. Türkçe olarak da oynayabileceğiniz Worlde nedir, nasıl oynanır tüm ayrıntılarıyla inceleyelim ve bu cins son derece kolay üzere görünen bir oyunun nasıl bu türlü bir popülarite yakaladığını görelim.

Wordle nedir?

Eski bir Reddit çalışanı olan Josh Wardle tarafından geliştirilen Wordle, online olarak oynayabileceğiniz bir söz oyunudur. Klasik bulmaca oyunlarına benzeyen Wordle’ı oynamak için rastgele bir taşınabilir uygulama ya da programa gereksiniminiz yok. Oyun, internet sitesi üzerinden fiyatsız olarak günde bir sefer oynanabiliyor.

İlk kere Ekim 2021 tarihinde yayınlanan Wordle, Josh Wardle tarafından sevgilisi ile keyifli vakit geçirmek için geliştirilmiş. Oyunda her gün karşınıza beş harfli yeni bir gaye söz çıkıyor ve oyuncuların amaç kelimeyi bulmak için altı deneme bahtı oluyor. Her denemede amaç sözün içinde olan ve olmayan harflerle bu harflerin yanlışsız yerde olup olmadığını görebiliyorsunuz.

World nasıl oynanır?

 • Adım #1: Buradaki temas üzerinden Türkçe Wordle internet sitesini açın.
 • Adım #2: İlk beş harfli söz iddianızı yapın.
 • Adım #3: Yeşil renkli harfler, amaç sözde yanlışsız yerde olan harflerdir.
 • Adım #4: Sarı renkli harfler, amaç sözde olan ancak yanlış yerde olan harflerdir.
 • Adım #5: Gri renkli harfler, gaye sözde bulunmayan harflerdir.
 • Adım #6: Renklere nazaran varsayımlarınızı sürdürün.
 • Adım #7: Hedef kelimeyi bulduğunuz vakit tüm harfler yeşil renkte görünecek.
 • Adım #8: En fazla altı iddia yaparak amaç kelimeyi bulmalısınız.
 • Adım #9: Oyunu tekrar oynamak için sonraki günü bekleyin.
 • Adım #10: Oyunu tıpkı gün içinde sadece bir defa oynayabilirsiniz.

Wordle nasıl oynanır sorusunun cevabı genel olarak bu halde. Wordle İngilizce bir oyun ve bu nedenle oynaması biraz sıkıntı. Fakat birtakım geliştiriciler oyunun Türkçe versiyonunu da yayınladılar. Verdiğimiz irtibat üzerinden Wordle Türkçe versiyonuna ulaşarak oynayabilirsiniz.

Wordle kuralları:

 • Oyunu sadece günde bir kere oynayabilirsiniz.
 • Maksimum 6 iddia hakkınız var.
 • Yazdığınız her söz uygun olmayabilir.
 • Yeşil renkli harf, gaye sözde tıpkı yerdedir.
 • Sarı renkli harf, maksat sözde vardır lakin yeri farklıdır.
 • Gri renkli harf gaye sözde yoktur. Bu nedenle tekrar ederek varsayım hakkınızı boşa harcamayın.
 • Wordle oynamak için bir taşınabilir uygulama ya da program indirmenize gerek yok.
 • Wordle oynamak için rastgele bir üyelik oluşturmanıza gerek yok.
 • Wordle oynamak için rastgele bir fiyat ödemenize gerek yok.

Wordle neden bu kadar sevildi?

Genel olarak bakacak olursak taşınabilir uygulama mağazalarında Wordle gibisi bulmaca çeşidinde onlarca farklı ve hatta çok daha başarılı söz oyunu var. Ancak bu oyunları dilediğiniz vakit, dilediğiniz kadar oynayabiliyorsunuz. Wordle ise oyunculara sadece günde bir sefer oynama bahtı veriyor.

Film, dizi, oyun üzere tüm içeriklere kolaylıkla ulaşabildiğimiz ve yenisi gelir diye korkusuzca tükettiğimiz bugünlerde Wordle, oyunculara değer bilmenin ne demek olduğunu hatırlattı. İstediğimiz her an ulaşabileceğimiz oyunlar yerine günde bir kere oynayabileceğimiz ve sadece altı varsayım hakkımızın olduğu bir oyun hepimizi cezbetti.

Sevdiğimiz dizinin yeni kısmını bir hafta boyunca heyecanla beklemek, Mario’nun üç canı bitmeden kısmı tamamlamak, yenisi kolay kolay alınmayacağı ayakkabımıza gözümüz üzere bakmak ve bir sinema vizyona girsin diye tahminen yıllarca beklemek neyse; Wordle oyunu da oyunculara bu türlü bir hissi, yarının sözü ne olacak diye merak etmenin eşsiz hissini verdi.

Wordle geleceği ne olacak?

Biz ne oyunlar, ne virallar, ne trendler gördük; kabul edelim, Wordle tahminen 2022 yılına damgasını vuracak ancak birkaç yıl sonra hatırlamayacağız. Herkes bu türlü düşünüyor olacak ki bulmacalarıyla dünya çapında ünlü olan New York Times gazetesi bu türlü bir oyunun unutulmasını istemedi ve onu satın aldı.

New York Times, Şubat 2022 tarihinde oyunu Josh Wardle’dan satın aldı. Rakam açıklanmadı lakin Wardle, yedi haneli komik bir sayı olduğunu söylüyor. Wordle, daha profesyonel bir şirketin eline geçse de fiyatsız olmayı sürdürecek. Tahminen de New York Times bu türlü bir oyunu satın alarak dijital bulmaca dünyasındaki yerini güçlendirmeyi hedefliyordur. Bu tıp bir satın alımın, bulmaca oyunu geliştiricilerine cüret verdiği ise kesin.

2022 yılına damgasını vuracağına kesin gözüyle bakılan online söz oyunu Wordle nedir, nasıl oynanır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu oyun hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Wordle oynadıysanız tecrübenizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.