Xbox Başkanından Sony Kullanıcılarını Sevindiren Açıklama

Dün oyun bölümüne bomba düşüren Microsoft, dünyanın büyük oyun firmalarından olan Activision Blizzard’ı satın aldığını açıklamıştı. Satın aldıkları şirketin oyunlarının yakın vakitte GamePass sistemine ekleneceği de verilen bilgiler ortasındaydı.

Bu olayın çabucak akabinde piyasaların açılması ile Sony’nin payları ise âdeta dibe çakılmıştı. Pek çok PlayStation kullanıcısı, Call of Duty gibi dünya devi oyunların PlayStation’da oynanamayacağı gibi söylentiler hakkında konuşuyor ve Xbox’ın oyun dünyasını “domine ettiğini” söylüyordu.

Xbox Başkanı Phil Spencer konuyla ilgili açıklama yaptı

Microsoft’un Xbox markasının başkanı olanı Phil Spencer, bugün yaptığı bir açıklamayla pek çok oyuncunun yüzünü güldürmeyi başardı. Spencer, bundan sonra Activision Blizzard oyunlarının Sony’nin konsollarına gelmeyeceği hakkındaki argümanlara açıklık getirdi. Xbox’ın başkanı, yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Activision Blizzard şirketi, pek çok oyuncunun pek çok farklı platformda oynadığı ve keyif aldığı oyunları üretiyor. Sony platformlarında bu oyunları oynayanlara şunu söylemek isterim ki: İlerleyen devirlerde bu toplulukları Sony platformlarından kaldırmayı düşünmüyoruz.

Spencer’ın açıklaması her ne kadar birçok oyuncuyu rahatlatmış olsa da birtakım oyuncular ve kesimin ileri gelen isimleri Phil Spencer’ın “topluluklar” ile neyi kastettiğinin kesin olmadığını söyledi. Yani ileri bir tarihte yeni oyunların Sony platformlarına çıkmayacağı ya da birtakım özelliklerin bu platformlarda olmayacağı hakkında açıklamaların yapılabileceğinden endişelendiklerini lisana getiren oyuncular, bu durumun PlayStation’ı bitirebilecek bir atılım olduğunun altını çiziyor.

Yaklaşık 2 yıl evvel öbür bir dünya devi oyun firması olan Bethesda’yı satın alan Microsoft, oyunların hangi platformlara çıkacağı hakkında kaçamak yanıtlar vermiş ve daha sonrasında birtakım oyunların Xbox konsolları ve bilgisayarlara özel olarak çıkacağını açıklamıştı.