Yardım Vaadiyle İnsanların Bilgilerini Çalan İnternet Sitesi

Milyonlarca insanın birbiriyle bağlantı içerisinde olduğu bir ortam olması sebebiyle internet birçok vakit kamuoyu oluşturmak, gerektiğinde ise yardım toplamak için kusursuz bir fırsat olabiliyor. Lakin hepimiz biliyoruz ki bu durum birebir vakitte internetin, insanların yardımsever ve güzel niyetli hislerinden faydalanarak kendilerine çıkar sağlamak isteyen makus niyetli insanların da yuvası olmak için de epeyce uygun bir ortam olduğu manasına geliyor.

Yardım ve dayanak vaadiyle insanları dolandıran kişi ve sitelerin sayısı her geçen gün artıyor ve maalesef ki bunlardan hangisi gerçek, hangisi dolandırıcı anlamak bazen hakikaten sıkıntı olabiliyor. İşte bu sitelerden birisi olan Umutverir.com’un oyunu da, hakkında yapılan şikayetlerin akabinde ortaya çıktı.

Maddi yardım vaadiyle insanların kimlik bilgileri çalınıyor

İnsani Yardım Vakfı olarak tanımlanan otomatik kelamda yardım sistemi, yapılan bağışlarla yardıma muhtaç olan bireylere maddi takviye sağlamayı vaat ediyor. Bağışçılardan para transferi olarak gelen paraların bir havuzda toplandığının belirtildiği sitede, bu bağışların sistemde kayıtlı olan gereksinim sahiplerine otomatik bir formda banka transferi yolu ile paylaşıldığı kaydediliyor.

Maddi dayanak için müracaat alan site, daha sonrasında ise WhatsApp üzerinden size ulaşarak bütün kimlik bilgilerinizi topluyor. Yani aslında bu dolandırıcı çetesi yardım etmek isteyenleri değil de, yardıma muhtaç olduğu için siteye müracaat yapanları dolandırıyor. IBAN’ınızı sisteme tanımlamanızın ve banka hesaplarından 1-3 TL ortası bir ödeme yapıldıktan sonra dekontu paylaşmanızı isteyen dolandırıcılar, bu sürecin tamamlanmasının ardındansa sizi engelliyor. Sizin çalınan bu bilgilerinizin ne için kullanıldığı ise dolandırıcıların insafına kalmış oluyor.

21 Ocak 2021 tarihinde kurulan İzmir merkezli dolandırıcılık sitesinde yer alan adresler araştırıldığında ise vakifyardim.com ve destekeli.com isminde iki site daha çıkıyor. Lakin bu sitelerin foyası ortaya çıkmış olacak ki dolandırıcılar şu an yalnızca umutverir.com üzerinden hırsızlıklarını sürdürüyor.

Umutverir.com mağdurlarından şikayetler geliyor

Daha evvel yaşanan yüzlerce emsal çaptaki dolandırıcılık hadisesine karşın günümüzde hala bu türlü bir şeyin yaşanıyor oluşu ise internet okuryazarlığı düzeyinin ne kadar düşük olduğunu bir kere daha gözler önüne seriyor. Umutverir.com hakkında şikayetvar.com’da da pek çok şikayet bulunuyor.