Yeni Bir ‘Dev Dalga’ Rekor Kırarak Kayıtlara Geçti

Doğanın ne kadar yıkıcı olabileceğini kanıtlayan okyanus yapılarından birisi olan dev dalgalar, çıktığı yerde bulan bir gemiye ya da rastgele bir yapıya karşı çok büyük bir tehdit oluşturuyor. Çünkü bu dev su kütlesi, etrafındaki dalgalara kıyasla çok daha uzun bir yapıya sahip oluyor. Bu da bu dalgaları daha ölümcül hale getirebiliyor.

Geçtiğimiz günlerdeyse araştırmacılar, bir hususta rekor kıran yeni bir dalganın kayıtlara geçtiğini açıkladı. Vancouver Adası açıklarında tespit edilen kelam konusu dalga, aslında daha evvel kayda geçen dev dalgalar kadar büyük değildi. Ama bu dalganın rekor kırmasına neden olan şey, dev dalgaların kestirim edilemez yapılarına bağlıydı.

Etrafındaki dalgaların 3 katı uzunluğundaydı:

Kasım 2020’de ölçülen dev dalga, yaklaşık 17,6 metre boya sahipti. Dev dalgalar, büyük oranda bu sayının üzerinde boya sahip olsalar da bu dalgayı özel yapan şey, etrafındaki dalgalardan çok daha yüksek olmasıydı. 17,6 metrelik dalganın etrafındaki dalgalar, yalnızca 6 metre boyundaydı. Yani bu dalga ve öbür dalgalar ortasında birdenbire 11 metreyi aşkın bir fark oluşmuştu.

Tsunamilerden farklı olan bu dalga tipi, birinci olarak 1995 yılında Norveç kıyılarında tespit edildi. ‘Draupner dalgası’ olarak bilinen bu dalga, 25,6 metre boya sahipti. Dalganın etrafındaki öteki dalgalarsa 12 metrelik, yani yarısından biraz daha az büyüklükteydi. Rekor kıran kelam konusu dalgadaysa ortadaki fark görülebildiği üzere çok daha fazlaydı. Dalga, etrafındakilerden neredeyse 3 kat daha büyüktü.

İşte bu oran hesaba katıldığında ‘Ucluelet’ ismi verilen 17,6 metrelik dalga, bugüne kadarki en çok dev dalga olarak kayıtlara geçti. Araştırma hakkında açıklama yapan Victoria Üniversitesi’nden Johannes Gemmrich, böylesine bir dalganın meydana gelme mümkünlüğünün 1.300 yılda bir olduğunu açıkladı. Dalganın etrafındaki dalgalara kıyasla ne kadar dev olduğuysa aşağıdaki animasyonda somut bir biçimde gösterildi. Kelam konusu dalga, görüntünün 30. saniyesinden sonra kendisini gösteriyor.

YouTube video