Yeni ve Daha Ucuz Bir COVID-19 Aşısı Geliştirildi

COVID-19 virüsüne karşı yeni bir aşı geliştirildi. The Guardian’ın haberine göre Teksas Çocuk Hastanesi Aşı Gelişimi Merkezi’nden bilim insanları Dr. Peter Hotez ve Dr. Maria Bottazzi, mayadan yaralanarak yeni bir COVID-19 aşısı geliştirdiklerini açıkladı. 2011 yılından bu yana Sars ve Mers virüsleri üzerinde çalışan ve aşı prototipi geliştiren grup, bu prototiplerden yola çıkarak geliş geliştirdikleri aşıya ‘Corbevax’ ismini verdi.

Geliştirdikleri yeni COVID-19 aşısı için patent almayacaklarını ve bu yüzden aşının ‘özel’ olduğunu tabir eden Dr. Bottazi; aynı teknoloji temel alınarak 60’tan fazla aşının geliştirildiğini aktardı. Patent almama kararına dair Bottazzi, Dünyaya düzgünlük yapmak istiyoruz. Hakikat olan buydu ve ahlaki olarak bunu yapmalıydık. Gözümüzü bile kırpmadan karar verdik” biçiminde kaydetti.

Corbevax, öbür COVID-19 aşılarından daha uygun fiyatlı olacak

Gerçek bir COVID-19 spike proteinin maya hücresine yerleştirilmesiyle temel proteinin kopyalanması ve sonrasında da bağışıklık sistemine katılması prensibine dayanan Corvebax aşısı için Bottazzi, “Proteini direkt ve sentetik olarak, laboratuvarda maya sistemi kullanarak yapıyoruz. Mayanın, virüstekiyle birebir proteini geliştirmesini sağlıyoruz. Bu formda bedeni bağışıklığa kavuşturuyoruz” sözlerini kullandı.

Tıpkı Hepatit B aşısına emsal bir formda maya ile geliştirilen Corbevax için yapılan klinik test sonuçları şimdi kaynak kısıtlamaları sebebiyle açıklanmadı; lakin hastanenin yapmış olduğu açıklamada aşının özgün Covid virüsüne karşı yüzde 90, Delta varyantına karşı ise yüzde 80 tesirli olduğu bildirildi. Corbevax’ın Omicron varyantı üzerindeki tesirinin nasıl olduğunun anlaşılması için yapılan testler ise devam etmekte.

Finansman için hükümet kurumlarından rastgele bir yardım alamadıklarını kaydeden Bottazzi; çalışmaların devam etmesi için yardımseverlere seslendi. Buna ek olarak Corbevax aşısının, piyasada bulunan mevcut COVID-19 aşılarından çok daha uygun fiyatlı olacağı aktarıldı.