Dünyanın İkinci En Yaşlı İnsan Fosilinin Yaşı Değişti

İlk olarak Etiyopya’da 1967 yılında yapılan bir hafriyatta ortaya çıkartılan kemik ve kafatası kesimleri ile insanlık tarihini değiştiren Kibish Omo I fosili, şu ana kadarki ikinci en yaşlı homo sapiens fosiliydi. Yanlış anlamayın, hâlâ o denli fakat son yapılan araştırmaya nazaran kendisi aslında daha da yaşlıymış.

Bu araştırmayla birlikte Kibish Omo I fosili insanlık tarihini bir defa daha değiştirdi. Birinci olarak 2005 yılında jeologların fosilin altındaki kaya katmanını tahlil etmesi sonucu Kibish Omo I fosilinin 195.000 yıllık olduğunu saptamışlardı. Bu, çağdaş insanın o ana kadar ki keşfedilmiş en eski fosillerinden biriydi. Lakin fosilin yaşı ile ilgili her vakit bir yanılgı hissesi olduğu düşünülüyordu.

Kibish Omo I aslında tam 233.000 yaşındaymış

Görünüşe nazaran hâlâ en eski kalıntılardan biri Kibish Omo I lakin yeni yapılan bir araştırmayla kendisinin daha da eski olduğu ortaya çıktı. Bir yanardağ uzmanı olan Celine Vidal, Nature mecmuasında yayınlanan çalışmanın başyazarı ve hususla ilgili yaptığı açıklamada Omo I’in yaşına dair hâlâ belirsizlikler olduğuna inandığını ve bu sebeple araştırmalara başladığını belirtmiş.

Celine Vidal, “Fosilin keşfedildiği sırada oradaki volkan küllerini araştırmak neredeyse imkansızdı zira küller neredeyse un gibiydi” diyor. Lakin günümüzün daha rafine metotları sayesinde Vidal’in grubu, fosilin üstündeki külleri geçmişte yaşanmış Shala isimli bir volkanik dağın patlamasıyla eşleştirmeyi başardı.

Volkanik patlama külleri üzerinde yapılan çalışmaların sonucuna nazaran Omo I’in keşfedildiği katmanın tam 233.000 yıllık olduğu öğrenildiği. Yani evvelki bulguya nazaran tam 38.000 yıllık bir kusur hissesi var. Her ne kadar yaşı artsa da Omo I en eski homo sapiens kalıntısı değil. Dünyadaki en eski homo sapiens kalıntısı 2017 yılında Fas’ta keşfedildi ve yaşının 315.000 olduğu saptandı. Omo I de bu yeni araştırmayla Fas’taki fosile daha da yaklaştı.

Ancak Omo I, şimdiye kadar bulunan tüm insan fosilleri ortasında modern beşere fizikî özellikleriyle büsbütün benzeyen tek fosil. Bu da, ona dair değişecek tüm bilgilerin direkt çağdaş insanı ilgilendirdiği manasına geliyor.