Yıldızları Dinleyecek Gönüllüler Aranıyor

Tıpkı insanların bir müzik aletini çıkardığı seslerden ayırt edilebilmesi üzere; insan kulağının yıldızların çıkardığı sesleri de ayırt edip edemeyeceğinin araştırılacağı bir çalışma için Belçika’da bulunan Leuven Üniversitesi astronomları, projede yer alacak gönüllüleri aradığını duyuruyor. Projeye kabul edilen gönüllüler; yıldızların tespitinin yapılması ve sınıflandırılması için yıldızları ‘dinleyecek’.

“AstroSounds” isimli proje için oluşturulan internet sitesinde astronomi biliminin görsel müşahededen daha fazlası olduğu, yıldızların titreşimlerle müzik aletleri üzere sesler çıkarabildiği kaydedildi. Leuven Üniversitesi’nden araştırmacı astronom Katrien Kolenberg ise kimi yıldızların titreşerek insan kulağının duyamayacağı boyutlarda, adeta dev çanlar üzere çınladığını söz etti.

Yıldızların farklı sesler çıkarmalarını sağlayan farklı özellikleri var

Kolenberg, bu kelam konusu titreşimler ve çınlamaların yıldızlardan gelen ışıkta değişimlere sebep olduğunu; bu değişimlerin ise duyulabilen seslere dönüştürülebildiğini aktardı. Kolenberg, bu çıkan tınıların da yıldızların tespit ve sınıflandırılmasının yapılmasında kullanılabileceğini kaydetti.

Yıldızların nasıl dinleneceğine ve bunun ne işe yaracağı konusunda ise Kolenberg, “Güneş üzere yıldızlar devasa gaz toplarıdır. Bunların farklı sesler çıkaran farklı özellikleri vardır. “ dedi ve farklı tiplerdeki yıldızların çok sayıda bireye dinletilmesiyle insan kulağının data tahlilinde ne kadar güçlü olduğunun da belirlenebileceğini kelamlarına ekledi.

Liderliğini Kolenberg ve görme engelli araştırmacı Wanda Diaz-Merced’in ortak bir formda yürüttüğü AstroSounds projesi; Diaz-Merced’in yıldız verilerinin işitme temelli tahlili üzerine yaptığı doktora çalışması projenin de özünü oluşturuyor.