YouTube’da Video Yüklenmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Güzel bir gün, çalışmaya orta verdiniz, yemeğiniz hazır. Bahtınıza yemek yerken izleyecek hoş bir görüntü da buldunuz fakat bir türlü YouTube’da görüntü yüklenmiyor. YouTube’da görüntü yüklenmiyor sorunu pek çok kullanıcının yaygın olarak karşılaştığı bir durumdur. Bazen bu sıkıntıya YouTube sunucuları neden olurken bazen kullanıcı kaynaklı sıkıntılar da bu çeşit bir yükleme problemine neden olabilir.

Peki, YouTube’da görüntü yüklenmiyor sorunu nasıl çözülür? Sık sık karşılaşılan bir durum olduğu için bu sorunun tahlilinde uygulayabileceğiniz pek çok farklı prosedür bulunuyor. Lakin YouTube’da görüntü yüklenmiyor probleminin nedeni platform kaynaklı bir sunucu sorunuysa ya da direkt olarak internet kaynaklı bir durumsa çözülmeyebilir. Tekrar de bu kolay tahlil sistemlerini denemekten ziyan gelmez.

YouTube’da görüntü yüklenmiyor sorunu nasıl çözülür?

  • Yöntem #1: İnternet kontağınızı denetim edin.
  • Yöntem #2: YouTube taşınabilir uygulamasının şimdiki olduğundan emin olun.
  • Yöntem #3: İnternet tarayıcınızın önbelleğini temizleyin.
  • Yöntem #4: VPN kullanın / devre dışı bırakın.
  • Yöntem #5: YouTube görüntüsünün çözünürlük kalitesini düşürün.
  • Yöntem #6: Tarayıcı uzantılarını devre dışı bırakın.
  • Yöntem #7: Farklı bir irtibat deneyin.

Yöntem #1: İnternet ilişkinizi denetim edin:

Hangi aygıttan YouTube’a bağlanmaya çalışırsanız çalışın gerekli olan şey internet kontağıdır. Eğer internet kontağınız yoksa video yüklenmez, hatta platform açılmaz. İnternet irtibatınız gereğince güçlü değilse YouTube’da görüntü yüklenmiyor sorunu ile müsabakanız işten bile değil.

İnternet irtibatınızda bir sorun görüyorsanız modemi kapatın ve birkaç dakika kapalı bırakın. Bu sırada modem ısındıysa soğuyacaktır. Modemi tekrar açtığınız vakit önbelleği temizlenecek ve internet ilişki problemine neden olacak küçük kusurlar düzeltilecektir. İnternet irtibatınız gelince YouTube’da görüntü yüklenmiyor sorunu da çözülmüş olur.

Yöntem #2: YouTube taşınabilir uygulamasının aktüel olduğundan emin olun:

Eğer taşınabilir ya da masaüstü internet tarayıcınızdan değil de akıllı telefon ya da tabletinizdeki YouTube taşınabilir uygulamasında YouTube’da görüntü yüklenmiyor sorunu yaşıyorsanız uygulamanın aktüel olduğundan emin olmalısınız. Aynı biçimde taşınabilir aygıtınızın işletim sisteminin aktüel olmaması da misal problemler doğurabilir.

Google Play Store ya da App Store üzerinden sık sık mobil uygulamalarınızın güncelleme alıp almadığını kontrol etmelisiniz. Ayarlar sayfası üzerinden güncellemelerin otomatik olarak gerçekleştirilmesinin talimatını vermeniz de mümkün. Aktüel olmayan işletim sistemi ve uygulamalar pek çok farklı sorunun temel nedenidir.

Yöntem #3: İnternet tarayıcınızın önbelleğini temizleyin:

YouTube’da görüntü yüklenmiyor sorunu ile taşınabilir ya da masaüstü internet tarayıcınızda karşılaşıyorsanız yapmanız gereken, internet tarayıcınızın önbelleğini temizlemektir. Her tarayıcı için farklı adımlardan oluşan bu süreç sayesinde tarayıcının yükü azalır ve YouTube’da görüntü yüklenmiyor sorunu üzere durumlarda ortadan kalkar.

İnternet tarayıcınızın önbelleğini temizlediğiniz vakit yani geçmişini sildiğiniz vakit pek çok kayıtlı veriniz de silinecektir. Bu nedenle şifre ve kullanıcı ismi üzere birtakım kıymetli bilgilerinizi yedeklediğinizden emin olun ya da temizleme süreci sırasında gelişmiş ayarlar üzerinden bu bilgilerinizin silinmemesini seçin.

Yöntem #4: VPN kullanın / devre dışı bırakın:

YouTube’da görüntü yüklenmiyor sıkıntısına VPN kullanmak da, kullanmamak da neden olabilir. Şayet VPN kullanıyorken YouTube’da görüntü yüklenmiyor sorunu ile karşılaştıysanız devre dışı bırakın ve tekrar deneyin. Şayet VPN kullanmıyorken YouTube’da görüntü yüklenmiyor sorunu ile karşılaştıysanız muteber bir VPN hizmeti kullanarak tekrar deneyin. Kesinlikle sorun çözülecektir.

VPN pek çok durumda kullanıcılarına inançlı bir internet kontağı sunar. Lakin YouTube ve gibisi birtakım platformlar VPN kullanımı sırasında sorun yaratabiliyor. Aynı formda VPN kullanılmadığı vakit da mahallî sunucu kaynaklı sıkıntılar olabiliyor. Bu nedenle birkaç deneme yapmak en yeterlisi.

Yöntem #5: YouTube görüntüsünün çözünürlük kalitesini düşürün:

YouTube görüntü yayınlama konusunda kendini hayli geliştirdiği için 4K çözünürlük kalitesinde görüntü bulmak bile mümkün. Bu kadar yüksek çözünürlüklü görüntü izlenebiliyor olması, internet gücümüzün buna yeteceği manasına gelmiyor. İzlemek istediğiniz YouTube görüntüsünün çözünürlük kalitesini 480p’ye kadar düşürün. SD olarak bile çalışmıyorsa öbür tahlil yollarını uygulayın.

Yöntem #6: Tarayıcı uzantılarını devre dışı bırakın:

Google Chrome başta olmak üzere pek çok internet tarayıcısı özel hizmetler için uzantılara sahiptir. Lakin bu uzantılar YouTube’da görüntü yüklenmiyor sorunu üzere durumlara neden olabilir. Bu sorunun tahlili için tarayıcı uzantılarını, özellikle YouTube ile ilgili olanları, devre dışı bırakın ve internet tarayıcınızı yine başlatarak tekrar deneyin.

İnternet tarayıcınızın uzantıları direkt olarak tarayıcı üzerinden yaptığınız süreçlere erişebildiği ve bu süreçler üzerinden hizmet verdikleri için hem son derece kullanışlı hem de problemlere açıktırlar. Bu nedenle hangi uzantıları kullandığınızdan emin olmalı ve kuşkulu durumlarda bu uzantıları kaldırmalısınız.

Yöntem #7: Farklı bir irtibat deneyin:

Yalnızca taşınabilir ve masaüstü internet tarayıcılarında çalışsa bile epey tesirli olan bir öteki tahlil tekniği de YouTube Kanada sunucularına bağlanmaktır. www.youtube.com adresi yerine ca.youtube.com adresine gidin. Bildiğimiz YouTube yeniden açılacak lakin tek farkla, platforma Kanada sunucuları üzerinden bağlanmış olacaksınız. Bu usul, YouTube sunucularında yaşanan problemlere karşı en tesirli tahlildir.

Bütün keyfinizi bozan YouTube’da görüntü yüklenmiyor sorunu nasıl çözülür sorusunu yanıtladık ve bu sorunun tahlili için uygulayabileceğiniz alternatif tekniklerden bahsettik. Anlattığımız tahlil yollarından biri kesinlikle probleminizi ortadan kaldıracaktır.