1 Milyona Yakın Tesla’da Güvenlik Sorunu Keşfedildi

Elektrikli araba ihtilalinin öncüsü olan ve arabalarında yüksek teknoloji ve güvenlik barındıran Tesla, vakit zaman birtakım sıkıntılar nedeniyle binlerce aracını geri çağırabiliyor. Bugünse Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 1 milyon Tesla sahibini etkileyen büyük bir sorunun keşfedildiği açıklandı.

Tesla, ABD’de 2021 ve 2022 model tüm arabalarında güvenlikle ilgili bir sorun keşfetti. Buna nazaran Tesla’lar çalıştırıldıklarında şoförün emniyet kemeri takmaması durumunda rastgele bir ikaz sesi çalmıyordu. ABD’nin Federal Motorlu Araç Güvenlik Standartları’na nazaran mecburî olan bu özellik nedeniyle tam 817 bin 143 araç geri çağrıldı.

Sorun, OTA güncellemesiyle çözülecek:

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi tarafından paylaşılan evraklara nazaran kelam konusu sorun, sırf bir şartta görülüyordu. Emniyet kemeri ikazının çalmaması için şoförün, daha evvel tam da bu ikaz çalarken araçtan inmiş olması gerekiyordu. Neyse ki şoförlerin araçlarını servis noktalarına getirmeleri gerekmeyecek.

Belgede yapılan açıklamaya nazaran Tesla, bu sorunu bu ay içinde bir OTA güncellemesi yayımlayarak tüm araçlarda çözecek. Ayrıyeten şirket, yaptığı açıklamada bugüne kadar bu sorun nedeniyle meydana gelen rastgele bir yaralanma yahut vefat olmadığına dair bilgi olmadığını da belirtti. Bu geri çağırma, şirketin en büyük geri çağırması oldu.