Android Kurucu Üyesi, Apple’ı Sert Bir Dille Eleştirdi

Google’ın en ayrılmaz modüllerinden biri olan yazılım mühendisi ve yönetici Hiroshi Lockheimer, tıpkı vakitte Android grubunun kurucu üyelerinden de birisi. Geçtiğimiz yıllarda Apple’ın Android ile işbirliği yapmaya direnerek SMS, MMS ve aramalarını ‘uygulama’ biçiminde yansıtan RCS standardını uygulamıyor olmasını eleştiren Lockheimer, bu sefer daha sert bir tondan tenkitlerini lisana getirdi.

RCS standardının daha da yaygın olarak kullanılması için birçok sefer konuşan Lockheimer, iMessage’ın kullanıcılar üzerindeki tesirini ele aldı. Android kullanıcılarının iOS kullanıcıları tarafından ‘dışlanıyormuş’ üzere bir havanın yaratıldığı tabir edilirken Apple’ın bir nevi ‘arkadaş baskısı’ yaratarak kendi platformlarına geçiş yapmaya ittiğini belirtiyor.

‘Ürünlerini satmak için arkadaş baskısını kullanıyorlar’

Geçtiğimiz periyotta haber başlıklarını süsleyen Apple ve Epic Games ortasındaki davada Android ile ilgili de kimi açıklamalar yapılmıştı. Apple’ın etkinliklerinden sorumlu iş adamı Phil Schiller, 2016 yılında “iMessage uygulamalarını Android’e taşımanın bize faydadan çok ziyanı olur” açıklamasında bulunurken yazılım departmanı başında vazife alan Craig Federight da misal sözler kullanarak “iMessage’ın Androide geçmesi; iPhone kullanan ailelerin çocuklarına Android almasının önündeki engeli kaldırmak demektir” demişti.

Platformlar ortası iletileşmeye imkan tanımayan tek platform olan iMessage’ı Twitter üzerinden eleştiren Lockheimer, evvelce yapılan yorumları da amaç alarak “Apple’ın bu kapalı duruşu bilinen bir strateji. Reklamcılık anlayışında hümanizm ve eşitlik prensiplerini benimseyen bir şirketin ‘arkadaş baskısını kullanarak’ ve ‘daha kıymetsiz hissettirerek’ eserlerini satmaya çalışması samimiyetsizliktir. Bunu düzeltmek için standartlar mevcut” sözlerini kullandı.

Android de Lockheimer’ı retweet’ledi:

“iMessage’ın ‘daha bedelsiz hissettirme’ teşebbüsü son bulmalı. İletileşmek bizi bir ortaya getirmeli ve bunun için tahliller mevcut. Gelin, bu durumu tek bir sanayi halinde düzeltelim.”

Geçtiğimiz yıllarda Google yetkililerinden de tanınan isimler bahse dair açıklamalarda bulunmuş ve Apple’ın RCS standartlarını benimsemesi gerektiğini belirtmişti. Önümüzdeki periyotta bu alanda yaşanacak gelişmelerden haberdar olmak için bizi takipte kalın…