Apple, iPhone 13 Kullanıcılarının Tepkisini Çekiyor

Teknoloji devi Apple, bugün haber başlıklarında artırılmış gerçeklik setindeki birtakım mümkün sıkıntılardan ötürü çıkış tarihini erteleyeceğine dair söylentilerle gündeme gelmişti. Şimdiyse iPhone 13 kullanıcılarının epeyce rahatsız olduğu bir bahisle yansıların gayesinde. Apple aygıtlarla ilgili yaptığı haberlerle bilinen 9to5Mac isimli internet sitesinden elde edilen bilgilere nazaran iPhone 13 kullanıcıları, aygıtın önemli bir özelliğine ulaşamıyor.

9to5Mac, uzun bir müddettir iPhone 13 kullanıcılarının telefon görüşmelerinde kullandığı ‘aktif gürültü engelleme (noise cancelling)’ özelliğini bulamadıklarını belirtiyor. Telefonun Erişilebilirlik ayarlarından etkin hale getirilen özelliğin birinci başta bir yanılgı sonucu yer almadığı düşünülüyordu. Fakat son bilgilere nazaran Apple, bu özelliği bilerek kaldırdı.

Bir tahlil üzerinde çalışıldığı tez ediliyor:

Twitter üzerinden yapılan paylaşımlarda Apple Support ile irtibata geçen kullanıcıların aldıkları yanıtlar bahse ait daha net bilgilerin ortaya çıkmasını sağladı. Apple, bu özelliğin bilinçli olarak kaldırıldığını ve iPhone 13 serisi akıllı telefonlarda ‘aktif gürültü engellemenin’ yer almadığını açıkladı. Şirket, şu ana kadar gelen yansılara yönelik bir açıklama yapmadı. Buna ek olarak özelliğin neden kaldırıldığı da şimdi kesin değil.

Kullanıcılar, İPhone serisinin evvelki modellerinde yer alan bu özelliğin iPhone 13 serisinde olmamasını anlayamasa da ‘dagocarlito’ isimli bir Reddit kullanıcısı, bunun iOS 15’ten kaynaklanan bir sorun olduğunu ve Apple’ın bir tahlil üzerinde çalıştığını iddia etti. Lakin şirketten bu tarafta rastgele bir resmi açıklama gelmiş değil. iPhone 13 kullanıcıları okurlarımız, bu özelliğin yokluğunu siz hissettiniz mi? Gürültü engelleme özelliği olmaması satın alma sürecinde kararınızı tesirler mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.