Erkekler, Kadınların Memelerini Neden Bu Kadar Çok Sever?

Öncelikle “göğüs” ile “meme”nin tıpkı şeyler olmadığını açıklamak gerekiyor. Göğüs, hayvanların(yani insanların da) boynu ile karnı ortasındaki bölgedir. Göğüs ise her vakit göğüste bulunmak zorunda değildir(örneğin inekler).

İnsan cinselliğinin evrimsel sürecini daha düzgün manaya konusunda ehemmiyet arz eden bu teori, merak edilen bu soruya epey ufuk açıcı karşılıklar veriyor.

İnsanın evrimsel sürecinde anne ile bebek ortasındaki alakayı güçlendirmek için emzirme sürecinde bebekte birtakım nöral ağlar evrimleşti.

ABD’de bulunan Emory Üniversitesinin Psikiyatri Kısmı’nda çalışan Profesör Larry Young’a göre; bu nöral ağlar, vakitle farklılaşarak ergenlik çağına giren erkeklerde farklı bir hedefe hizmet ediyor üzere görünüyor. Cinsel dürtülerin de tesiriyle bayan göğüslerine karşı ilginin artmasında tesiri olabilir.

Eğer bu teori büsbütün doğrulanabilirse, Freudyen yaklaşımı da içine alacağı için bilim için ehemmiyet arz edebilir. Freudyen yaklaşımda bilinçaltıyla ilgili teoriler bulunuyor ve erkeğin çocuklukta annesiyle olan bağlantısına dikkat çekiliyor.

Emzirme esnasında göğüs ucu uyarıldığı için annenin beyninde oksitosin salgılanır. “Aşk kimyasalı” olarak da bilinen bu hormon, annenin bebekle daha çok ilgilenmesini sağlar.

Fakat son devirde yapılan araştırmalara nazaran, bu hormon aslında bebeklerle ilgilenmek için kullanılmıyor. Göğüs ucununun uyarılması cinsel istek uyandırıyor, bu da vajinal ile klitoral ihtarım ile tıpkı beyin bölgelerini faaliyete geçiriyor.

Meme ucu cinsel partneri tarafından uyarılan bayanın beyninde oksitosin salgılanır, böylelikle bayan, partnerine olan dikkatini artırır. Birebir durum emzirme için de geçerlidir; göğüs ucu uyarılan bayan, dikkatini bebeğine yönlendirir ve aralarındaki bağ güçlenir.

Bu davranışı bayanlar üzerinde yaptıkça ortalarındaki bağın arttığını gören erkekler, evrimsel süreçte bunu tekrarladıkları için insanın fizyolojik ve ruhsal yapısı da buna nazaran şekilleniyor. Üreme ve kuşağın devamı için oksitosin hormonunun bu davranışı şekillendirmede hissesi hayli büyük.

Peki neden başka göğüslü hayvanlarda ve primatlarda dişilerin göğüsleri bu kadar ön planda değil? Neden yalnızca insan erkekleri dişi göğüslerine bu kadar ilgi duyuyor?

Profesör Young’ın belirttiğine göre, bu durumun nedeni tek eşlilik olabilir zira göğüslü hayvanların %97’sinde tek eşlilik görülmüyor. Öbür canlılarda çiftler ortasında insanlarda olduğu kadar güçlü bir bağlılığa muhtaçlık duyulmuyor.

İnsanların fizyolojik yapısının ve seks esnasındaki konumların da tesiri olabilir.

Çoğu memelinin tersine iki ayak üstünde kolaylıkla durabilen ve yüz yüze bakarak cinsellik yaşayan beşerler, göğüs ucuyla daha fazla etkileşim halindedir. Örneğin tarla fareleri de tek eşlidir ama daima arkadan çiftleştikleri için aşağıya sarkan göğüs uçları insanlardaki kadar fonksiyonel olamamıştır. Bu yüzden cinsel evrim sürecinde erkeğin bayan göğüslerine ilgisi arttıkça beyindeki nöral ağlar da buna nazaran adapte olmuştur.

Bu yaklaşımlar kültürlere nazaran farklılık gösterebilmektedir.

Görmek İçin Tıklayın

Bazı Afrika kabilelerinde bayanlar göğüslerini örtme gereği duymaz, erkekler de fazla bir ilgi göstermez. Göğüslerini örtmedikleri için göğüs uçlarından haz almadıkları söylenemez. Şimdi bu bahiste kâfi bilimsel çalışmalar bulunmuyor.

Kaynaklar: Live Science, Huffington Post, Evrim Ağacı