Belaruslu Hackerlar Kendi Ülkelerine Siber Savaş Açtı

Coğrafyamız, uzun müddettir bildiğiniz üzere. Orta Doğu bölgesindeki karışıklıklar yetmiyormuş bir müddettir de hemen kuzeyimiz oldukça gergin. Rusya ile Ukrayna ortasında yaşanan olaylar, artık neredeyse işgal boyutuna gelmiş durumda.

Yaşanan olayların sonucu nereye varır bilinmez fakat yaşanan son gelişmeler, kuzeydeki tansiyonun iyiden düzgüne tırmandığını gözler önüne seriyor. Zira bu defa de Beyaz Rusyalı (Belarus) hackerlar, Rusya’yı sinirlendirecek bir adım attı. Kendilerine “Siber Partizanlar” diyen bir küme hacker, Belarus demir yollarının sistemini hackleyerek Rusya’nın ülkeye girişini ve buradan Ukrayna’ya yapılacak muhtemel bir harekatı yavaşlatmaya çalışıyor.

“İşgalci birlikleri ülkemizde istemiyoruz”

Siber Partizanlar tarafından yapılan açıklamalarda, devlet demir yolları sistemlerine girildiği ve sunucuların, veritabanlarının ve iş istasyonlarının şifrelendiği ifade edildi. Ülkeye sevkiyat yapan Rus askeri için “işgalci birlik” diyen hackerlar, bu birlikleri ülkelerinde istemediklerini söylüyorlar. Hackerlar, 50 siyasi mahkumun hür bırakılması ve Rus askerinin ülkeye girişinin yasaklanması durumunda sistemlerdeki şifreleri kaldıracağını açıkladı. Hükümetin bu türlü bir karar alması ise pek de mümkün değil üzere görünüyor.

Rusya ile Belarus, şubat ayı içerisinde bir tatbikat gerçekleştirecek. Rusya da bu nedenden dolayı Belarus’a yığınak yapıldığını söylüyor. Lakin çabucak aşağıdaki dünya haritasına bakarsanız, Ukrayna’nın başşehri Kiev’in Beyaz Rusya’nın çabucak altında olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. İşte bu gerçek, ortamın daha fazla gerilmesine yol açmış durumda. Zira Rusya’nın tatbitakı mazeret ederek Kiev’i kuşatacağına inanılıyor.

Kiev-Belarus-Rusya çizgisi şu şekilde

Siber Partizanlar tarafından yapılan akınlar nedeniyle ülkedeki demir yolu ağı kilitlenmiş durumda. O denli ki ülkede tren bileti bile satın alınamıyor. Lakin hackerlar, gayelerinin bu olmadığını belirterek bilet satışları ile ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini tabir ediyorlar. Belaruslu yetkililerden mevzuyla ilgili bir açıklama gelmezken, siber güvenlik uzmanları bu hücumun sonsuza dek devam edebileceğini tabir ediyorlar.