Facebook, Videolu Profil Fotoğrafını Kaldırıyor

Facebook her ne kadar artık en tanınan toplumsal medya platformu olmasa da kendisinin de bünyesinde bulunduğu Meta şirketi, tüm büyük toplumsal medyalara sahip. Olağan insanların birçoğu artık Facebook’a gelen yenilikleri merak etmiyor lakin kaldırılacak olan o denli bir özellik var ki görünce ‘Bu esasen neden vardı ki?’ dedirtiyor.

Bundan tam 7 yıl evvel Facebook’a gelen ve yalnızca birkaç ay toplumsal medya kullanıcılarının gündeminde kalmayı başarabilen videolu profil fotoğrafları özelliği, Facebook’tan kaldırılıyor. Aslında esasen geçtiğimiz sene itibariyle yeni görüntülü profil fotoğrafı koyma özelliği kaldırılmıştı. Artık ise büsbütün platformdan siliniyor.

Videolu profil fotoğrafları 7 Şubat’ta kalkıyor

2015 yılında Facebook kullanıcılarının hayatına giren bu özellik, önümüzdeki Şubat ayında kaldırılıyor. 7 Şubat’a kadar görüntülü profil fotoğraflarını değiştirmeyen kullanıcıların ise yalnızca o görüntünün ön izlemesini profil fotoğrafı olarak kullanabilecekler. Şirket tam olarak özelliğin kaldırılmasının gerisindeki sebebe dair bir açıklama yapmadı fakat biraz bariz: Kullanılmıyor ki.

Facebook, bu özelliği çok büyük umutlarla getirmişti çünkü Facebook kullanmayı eğlenceli hale getireceği düşünülüyordu lakin 7 yıl boyunca yüzüne bile bakan olmadı. Siz de bu özelliği birinci kere duyup ‘Bu zati neden vardı ki?’ dediniz mi? Yoksa bu özelliği biliyordunuz ve kaldırılmasına üzüldünüz mü? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi lütfen unutmayın.