Google’dan Sabire Aydemir’e Özel Doodle

Google, özel günleri kutlamak; sanatkarlar, bilim insanları, kâşifler ve çeşitli tarihi kişilikleri anmak emeliyle o günlerde arama motorundaki logosunda süreksiz bir değişikliğe gidiyor. Bildiğimiz klasik Google yazısının yerine o günün değerli olaylarını anlatan ‘Doodle’ isimli çizimlere yer veriyor. Google Doodle’larının bugünkü misafiriyse tarihimizin en kıymetli bilim insanlarından birisi oldu.

Google, ana sayfasında bugün 112. yaşına giren Türkiye’nin birinci bayan veteriner doktoru Sabire Aydemir için hazırlanan Doodle’a yer verdi. 1910 yılında dünyaya gelen ve 1991 yılında hayatını kaybeden Sabire Aydemir, 1984 yılında bayanların seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 50. yıl dönümünde TBMM’den ‘İlk Bayan Veteriner Hekim’ ödül ve plaketi almıştı.

Sabire Aydemir kimdir?

1 Şubat 1910 yılında İnebol’da dünyaya gelen Sabire Aydemir, ilkokulunu İnebol’da, orta tahsilini de Erenköy Kız Lisesi’nde 1933 yılında tamamladı. Aydemir, en başta tıp fakültesine giderek doktor olmayı planlasa da o sene birinci kere veteriner fakültesine kız öğrencilerin alınacağını öğrenerek hayvanlara olan sevgisi nedeniyle veteriner hekimliği tercih etti.

Aydemir, 1937 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nde bakteriyoloji kolunda asistan olarak 5 yıl çalıştı, Bakteriyoloji Mütehassısı (uzmanı) unvanını elde etti. Bakteriyolog Veteriner Doktor olarak İstanbul Pendik Bakteriyoloji ve Araştırma Enstitüsü, Ankara Etlik Veteriner Denetim ve Araştırma Enstitüsü’nde misyon yaptı.

Gönüllü olarak Anadolu’ya tayinini isteyerek Samsun Atakum’daki Veteriner Denetim ve Araştırma Enstitüsünden Bakteriyoloji Mütehassısı Kuduz Laboratuvarı’nda şef olarak vazife yaptı ve emekli oldu. Bir kız ve bir erkek çocuk annesi olan Aydemir, 1991 yılında hayatını kaybetti. Aydemir, 30 Nisan 2016 yılında Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından TVHB Onur Mükafatına layık görüldü.