Hindistan, Kripto Paralara Yüzde 30 Vergi Getiriyor

Kripto para üniteleriyle ilgili olarak bugüne dek çekimser bir hal sergileyen Hindistan, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, ülkenin resmi dijital parasını geliştirmeyi planladığı açıklandı. Öte yandan, kripto para ticareti ve NFT gelirleri için de dudak uçuklatacak oranda vergi geliyor.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman tarafından yapılan açıklamalarda, dijital paranın önümüzdeki 1 yıl içerisinde kullanıma sunulmasının hedeflendiği belirtildi. Dijital dünyadaki paraların büyüklüğüne atıfta bulunan Bakan Sitharaman, vergi rejiminin klasik finans sistemlerindeki üzere olamayacağını savundu. Fakat açıklamanın devamı, akılalır üzere değil.

Yüzde 30 vergi düşünülüyor

Nirmala Sitharaman’ın açıklamalarına nazaran Hindistan’da kripto paralar üzerinden elde edilen gelirin tam yüzde 30’u vergi olarak kesilecek. Bu oran, eşi gibisi görülmemiş seviyede yüksek. Düzenleme sırf NFT gelirlerini kapsıyor olsa bir nebze kabul edilebilir olurdu lakin borsa gelirlerinde de benzeri bir durumun yaşanacak oluşu, Hindistan’da tartışmaların fitilini ateşleyecek gibi görünüyor. Akıllardaki en değerli soru, yatırımcının karına yüzde 30 ortak olan Hindistan hükümetinin zarar durumunda ne yapacak oluşu…

Hindistan hükümeti tarafından yapılan açıklama, kripto paraların resmen tanınacağı anlamına geliyor. Emsal bir çalışma, Türkiye’de de yapılıyor. Bilindiği üzere hükümet, uzun vakittir kripto para ile ilgili düzenlemeleri içeren bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Edinilen son bilgilere nazaran Türkiye’deki yasa, vergilendirmeden fazla yatırımcının korunmasına odaklanacak. Şayet bu noktada büyük bir sürprizle karşılaşmazsak, kanunla birlikte tüm dünyaya örnek olabileceğimizi ve Türkiye’yi kripto paranın merkezi haline getirebileceğimizi unutmamak gerek.