Kedilerin Beyni Evcilleştirildikten Sonra Küçüldü

Viyana Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları ile İskoçya Ulusal Müzesi, uzun vakittir ortak bir ömür sürdürdüğümüz kedilerle ilgili bir araştırma yaptı. Yapılan araştırma sonucunda, kedilerin beyinlerinin beşerler tarafından evcilleştirildikten sonra küçüldüğü ortaya çıktı. Aslında bu tespit, çok da şaşırtıcı değildi.

Bilim insanları, geçtiğimiz yıllarda da misal çalışmalar yürütüp, hayvanların beyinlerinin evcilleşmeden sonra nasıl değiştiğini anlamaya çalıştılar. Bu bağlamda köpeklerin, tavşanların ve koyunların beyinlerinin evcilleşmeden sonra küçüldüğü tespit edilmişti. Yapılan yeni çalışmayla bundan 10 bin yıl evvel evcilleştirilmeye başlanan kedilerin de beyinlerinde küçülme yaşandığı anlaşılmış oldu.

Evcilleşen hayvanların beyinleri neden küçülüyor?

Bilim insanları, kedilerin beyinlerini kafatası üzerinden hareket ederek ölçtüler. Farklı tıp kedileri üzerinden yapılan ölçümleri çağdaş kedinin atası olarak bilinen yabanî Afrika kedileriyle kıyaslayan bilim insanları, kedilerin beyinlerinin küçüldüğünü ispatlamış oldular. Pekala neden bu türlü bir şey gerçekleşiyor? Hayvanların beyinleri, evcilleştirme sonucunda neden küçülür?

Daha evvel yapılan araştırmalara nazaran hayvanların beyinlerinin küçülmesinin temel nedeni, evcilleştirme ile tehdit ögelerinin azalması. İddia edilebileceği üzere meskenlerde beslenen hayvanlar, dışarıda yaşayanlara kıyasla daha az tehditle karşı karşıya kalıyorlar. Bu da hayvanların beyinlerindeki ilgili bölgeyi köreltiyor. Lakin burada tartışılması gereken öteki bir konu daha var. Uzmanlara nazaran tehditlerden uzak kalan kedilerin burunlarında da küçülme olması gerekiyor lakin yapılan ölçümler, burun boyutlarında çok da değerli bir fark göstermedi.