İstanbul’un Fenomen Köpeği BOJİ Adına Kripto Para Çıkarıldı

Kripto para kesimi, bilhassa birinci olarak önemli bir hedefle piyasaya sürülmeyen Dogecoin’in harikulade yükselişiyle bu biçim düşük bedelli, alternatif ve pek de büyük, hatta hiç projesi olmayan kripto para ünitelerine ilgi duymaya başladı. Elbette bu ilginin en büyük odağı, çok kısa müddette büyük paralar kazanmaktı. Sonuçta bu tıp üniteler bir sefer duyulduklarında anlık olarak para akışına konut sahipliği yapıyordu.

Son derece riskli ve dolandırılma ihtimalinin en çizgi safhada olduğu bu cins kripto para üniteleri ortasına geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. 1 Aralık’ta kripto para piyasasına sürülen yeni kuşkulu kripto para ünitesi, ‘Boji Token (BOJI)’ oldu. Token, isminden de anlaşılacağı üzere ismini İstanbul’un meşhur sokak köpeği Boji’den alıyordu.

Birimin ardında somut bir proje yok:

Şu anda sadece Pancakeswap üzerinden alınabilen Boji Token, açıklamasında yahut yol haritasında rastgele bir gelecek vadeden söze yer vermiyor. Projesiz kripto para ünitelerinin ne kadar inançsız oldukları bilinirken, BOJI’nin açıklamasında sadece “Amacımız, dünyadaki hayvanlar için şartları düzgünleştirmek.” tabirleri yer alıyor.

Token’ın yol haritasına baktığımızdaysa hayvanlar için daha yeterli şartların sağlanmasına yönelik rastgele bir işaret bulunmuyor. Gayelerde “15 bin Twitter takipçisi, CoinMarketCap listelemesi, influencer alımı, 40 bin Twitter takipçisi, ERC20 token’ın çıkışı” üzere sadece üniteye odaklanan tabirler yer alıyor. Kaidelerin güzelleştirilmesine yönelik tek tabirse “Hayvanların şartlarını uygunlaştırmak için %2 yardım ücreti” halinde.

Boji Token’ın internet sitesine baktığımızdaysa BOJI için ‘Mars’ın birinci gerçek köpeği’, ‘Kripto para dünyasının gerçek köpeği’ ve ‘Beklediğiniz Göğüs katili burada’ üzere yeniden manası olmayan, kripto para piyasasının akımı olmaya devam eden sözler yer alıyor.

Boji Token, aslında Türkiye gündemine daha evvel de gelmişti. Boji’nin televizyonlarda konuşulduğu günlerde haberlerde Boji Token’a da yer verilmiş ve bir ‘dolandırıcılık’ olabileceği konusunda uyarıda bulunulmuştu. Token’ın ardındaki şahıslarsa bu haberlerin akabinde bir açıklama paylaşmış, haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek “Büyükşehir Belediyesi ile görüşerek birlikte stratejik iştirakler kurma planımız devam etmektedir.” sözlerine yer vermişti.

Günümüzde toplumsal medyada konuşulan neredeyse her şeyin token’ı (Örneğin Şeyma Subaşı, Sedat Peker, Acun Ilıcalı) çıkarılırken, bu şekil araçlara paranızı koymamanız epey değerli. Bilhassa 2021 yılında kripto para piyasasında dolandırıcılığın %80 oranında artış gösterdiğini hatırlatalım. Muteber bir kripto para ünitesini seçmek içinse kesinlikle ünite hakkında araştırma yapın.

Bu içerik, muhakkak bir yatırım tavsiyesi değildir.