‘Yenilenmiş Telefon’ Nedir, İkinci Elden Ne Farkı Var?

Akıllı alışveriş trendleri aslında akıllı telefonları “nasıl ve neye nazaran seçtiğimizi” de etkiledi. Paramızı daha dikkatli harcamak istiyoruz. Akıllı telefon alırken olabildiğince uzun müddet kullanabileceğimiz, daha uygun fiyatlı aygıtlara yöneliyoruz. Hatta birçok vakit istediğimiz bir modelin sıfırı için binlerce TL ödemek yerine ikinci el seçeneklerini de kıymetlendiriyoruz. Lakin burada karşımıza değerli sorular çıkıyor: Yenilenmiş telefon mu, yoksa ikinci el mi?

Pek çoğumuz yenilenmiş telefon ile ikinci el telefon kavramlarını karıştırıyoruz. Lakin isminden da anlaşılabileceği üzere yenilenmiş telefonlar, daha evvel kullanılmış olsalar bile yenileme tesislerinde yenilerek, sıfıra en yakın hale getirilmiş, 12 ay garantili ve uzun mühlet itimatla kullanmaya uygun aygıtlardır.

Yenilenmiş telefon nedir?

Yenilenmiş telefonlar, yetkili firmalar tarafından kullanıcılardan satın alındıktan sonra hem yazılım hem de donanım bakımından teknik uzmanlarca test edilir, akabinde gerekli ise özgün modüller ile tamiratları yapılır. Dış görünüşü sıfıra yakın hale getirilir ve tüm işlevleri 100% çalışır halde yine satışa çıkarılır.

Bu aygıtları yenileyen şirketlerin TİCARET BAKANLIĞI’nın verdiği yenileme tesisi lisansına sahip olmaları gerekir. Aksi halde bu yenilemeyi yapamazlar. Bu yenileme sürecini yaptığını söyleyen ve eseri bu formda satan çok sayıda yer olduğunu biliyoruz. Lakin maalesef yalnızca birkaçı bu lisansa sahip…Easycep de bu lisansa sahip şirketlerden biri. Yenileme tesisinde, aygıtları yeniliyor, 12 ay garanti ve14 gün şartsız iade hakkı ile satışa çıkarıyor. Satışlar hem mağazalar hem de web sitesi üzerinden yapılabiliyor. Satışın akabinde bir müşteri hizmetleri ve teknik servis dayanağının olması hoş.

İkinci el telefon ile yenilenmiş telefonun farkları:

  • Yenilenmiş telefonların tüm işlevleri %100 çalışır vaziyettedir, bozuk bir kesimleri bulunmaz. İkinci el telefonlar sıkıntılı donanımsal modüller içerebilir ve kısa mühlet içinde arızalanabilir.
  • Yenilenmiş telefonlar 12 ay garantili olarak satışa sunulur. İkinci elde ise rastgele bir garanti bulunmaz.
  • Yenilenmiş telefonlar dış görünüş olarak sıfıra yakındır. İkinci el telefonlarda ise birçok vakit çizik, çatlak, renk değişimi ve yıpranmalar görülür.
  • Lisanslı yenileme merkezlerinde yenilenen telefonların geçmişte yasa dışı işlerde kullanılmış olma riski bulunmaz, tüm resmi kayıt süreçleri tamdır. İkinci el telefon alırken ise her vakit bu risk vardır.
  • Yenilenmiş telefonlar 12 ay garantili ve teknik servis hizmeti ile satışa sunulur, fakat ikinci elde garanti hizmeti bulunmaz, teknik servis muhatabınız da yoktur.
  • Yenilenmiş telefon, piyasada sıfıra en yakın aygıtlardır, kozmetik durumları yani dış görünümleri çok güzeldir.
  • Lisanslı yenileme merkezlerinde yenilenen telefonlarda tamamı lisanslı özgün kesimler kullanılır. Fakat ikinci el telefonlarda bunun bir garantisi yoktur. Yan sanayi modülleri kullanılmış olabilir.
  • İkinci el telefonlarda ise kullanım ömrü telefonun bir evvelki sahibine bağlı olarak değişir, bir garantisi de bulunmaz. Ek olarak korsan yazılım, yepyeni olmayan yedek modül, ya da faturasız satış üzere riskleri de içerir.

Yenilenmiş telefonlarda taksit imkânı da sunuluyor

Yenilenmiş telefonları Easycep’ten kredi kartına taksitle satın alabiliyorsunuz. 5.000 TL üzerindeki yenilenmiş telefonlar için taksit sayısı 6 iken, 5.000 TL’nin altındaki modeller için taksit sayısı 12 aya kadar çıkıyor.
Bu tüm avantajlara bakıldığında ikinci el yerine, yenilenmiş telefon tercih etmek daha akla yatkın görünüyor. Easycep’in yenilenmiş telefon galerisine buradan ulaşabilir, fiyatlara ve modellere göz atarak kararınızı verebilirsiniz.

Telefon satmanın kolayı da Easycep’te!

İsterseniz, kullanılmış telefonunuzu EASYCEP’e satmanız da mümkün. Web sitesi üzerinden bir form doldurarak satış sürecini basitçe yapabilirsiniz. İstanbul da dahil olmak üzere 8 vilayette kurye hizmetleri de var. Size sunulan ön fiyat teklifini kabul ederseniz, telefonu evinizden kurye ile aldırıyorlar. İnceleyip son fiyatı sunuyorlar, onaylarsanız paranız bir iş gününde hesabınıza yatıyor. Çekmecede bekleyen telefonları pahalandırmak için düzgün bir fırsat.