Hükümetten Kripto Para Yasasıyla İlgili Yeni Açıklama

Dün sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, bir müddettir gündemde olan kripto para yasası ile ilgili hükümet kaynaklarının yaptığı kimi açıklamalardan bahsetmiştik. Yapılan açıklamalar, yatırımcıdan yüzde 40 vergi alınacağı üzere kimi tezleri net bir halde reddediyordu. Şimdiyse bu mevzuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Hükümetten, kripto para kanunuyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Konuyla ilgili açıklamalar, AKP Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından yapıldı. Hazırlanmakta olan yasa tasarısı üzerinde vakit zaman demeçler veren Elitaş, yüzde 40 vergi tezlerini kesin bir biçimde yalandı. Ayrıyeten; kimi mecralarda kanun taslağı ismi altında bilgiler olduğunu söyleyen Mustafa Elitaş, bahsi geçen bilgilerin kendilerinin bilgisi dahilinde olmadığını söyledi. Lakin milletvekilinin tüm bunlardan daha değerli bir açıklaması var.

“Yatırımcıyı korumak, makus niyetlilileri engellemek istiyoruz”

Mustafa Elitaş’ın yaptığı açıklamanın en değerli yanı; kanunun niteliği ile ilgiliydi. Twitter’da yaptığı açıklamalarda “Kripto varlıklar ile ilgili üzerinde çalıştığımız mevzu; Sistemi düzenleyici, berbat niyetlileri engelleyici, yatırımcıları hami mağduriyeti önleyici nitelikte bir hedef taşımaktadır.” sözlerini kullanan Elitaş, böylece kripto para yasası ile ilgili değerli bir ayrıntısı vermiş oldu.

Kripto para ünitelerinin ilgi çekmeye başlamasıyla birlikte çok sayıda dolandırıcılık olayı yaşandı. Türkiye’nin gündemini uzun mühlet meşgul eden THODEX de bunlardan biriydi. Aslında daha evvelki periyotlarda de benzeri telaffuzları duymuştuk. Hükümet kaynakları, her önüne gelenin kripto para borsası kurmaması adımlar atılacağını ve borsaların bir merkeze bağlanarak, belirli koşulları sağlaması gerekeceği ifade edilmişti.

Elitaş’ın Twitter’da yaptığı açıklama