LADA Niva, Suzuki Jimny ve Dacia Duster Arazide Yarıştı

Özellikle bu hafta araba tutkunlarını epey memnun edecek gelişmeler yaşandığını söyleyebiliriz. Dün yayınladığımız haberimizde YouTube’un en itibarlı kanallarından olan carwow’un düzenlediği nefes kesen drag yarışını sizlerle buluşturmuştuk. Bugün ise trafiğe açık otobanda F1 rekorunu geride bırakan Bugatti Chiron’u gündeme taşıdık. Şimdiyse carwow tarafından farklı bir ortamda düzenlenen yeni bir yarışla karşı karşıyayız.

Arazi ortamında birbirinden argümanlı üç araç teste tutuluyor. Geçtiğimiz ay da emsal bir yarışta Toyota Land Cruiser ve Hilux modelleri kozlarını paylaşmıştı. Bu haftaysa LADA Niva, Suzuki Jimny ve Dacia Duster modelleri, şiddetli arazi kaidelerinde hangi arabanın daha uygun performans sergileyeceğini kanıtlamak için kıyasıya bir rekabet veriyor. Yarışa göz atmadan evvel arabaların genel özelliklerine ve yarışın puanlamasına bir göz atalım.

Otomobillerin genel özellikleri ve yarışın kuralları:

Yarışın birinci iştirakçisi LADA Niva, 1.7 litrelik atmosferik motoruyla 85 beygir ve 130 Nm tork gücü üretiyor. Üç model ortasında en hafifi olan LADA Niva’nın 1285 kg’lık bir yükü bulunuyor. Tıpkı vakitte 17 bin sterlinlik fiyatıyla yarışın en bütçe dostu modeli olan LADA Niva, boyutu ve özellikleriyle pek de tezli bir rakip üzere durmasa da arazi şartlarındaki performansı şaşırtan olabilir.

İkinci sırada yer alan Suzuki Jimny ise 1.5 litrelik atmosferik motora sahip. Her ne kadar birinci rakibine nazaran dezavantajlı üzere gözükse de aracın güç çıkışında daha düzgün bir pozisyona sahip olduğu görülüyor. 101 beygir ve 130 Nm tork gücü üreten Suzuki Jimny, olağanda geriden çekişli olmasına rağmen dört çeker olarak da çalışabiliyor. Suzuki Jimny, 20 bin sterlinlik piyasa fiyatına sahip.

Üç model ortasında en güçlüsü olan Dacia Duster, sahip olduğu 1.5 litrelik turbo dizel motoruyla 115 beygir ve 260 Nm tork gücü üretiyor. Önden çekişli olan bu araba de tıpkı vakitte dört çeker olarak çalıştırılabiliyor. Dacia Duster’ın piyasa fiyatı da 20 bin sterlin olarak belirtiliyor. Artık de yarışın etaplarına ve kurallarına bir göz atalım…Her farklı etapta birinci sırada gelen otomobil 3 puan, ikinci sırada gelen araba 2 puan, son sırada gelen yarışmacı ise 1 puan alacak. Yarışmacılardan birisi etabı tamamlayamazsa hiç puan alamayacak.

İlk etapta (3:30 ve 5:00 dk) yokuş üst drag yarışı yer alıyor. İkinci etapta (6:05) araçların şiddetli yollarda hareket kabiliyetleri test ediliyor. Üçüncü etaptaki (9:05 dk) amaç ise yokuş aşağı olabildiğince yavaş ve denetimli inmek. Dördüncü etapta (10:08 dk) süspansiyon testi yer alıyor. Beşinci etap (14:55) ise iki farklı tipten oluşuyor. Birinci tıpta arabaların yokuşta dönüş kabiliyetleri ölçülüyor. İkinci tipteyse birkaç küçük yokuş üzerinden sırasıyla geçiliyor. Yarışın son etabındaysa (19:25) arabaların yokuş üst tutuşları ve güçleri ölçülüyor.

İşte o güçlü yarışın görüntüsü:

YouTube video