Robotların Bilinç Kazanmaya Başlamış Olabileceği Açıklandı

Robot teknolojisinden günümüzde birçok alanda yardım alıyoruz. Japonya’da bir restorana girdiğinizde latifeler yapan bir robot tarafından siparişinizin alındığını ya da öbür bir robotun corona virüsüyle gayrette yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Robotların her alanda kullanılması ve gitgide sayılarının artmasıysa kimilerimizi korkutuyor olabilir.

Kontrollerinin bizde olduğunu düşündüğümüz robotlarla ilgili araştırmacılar tarafından yeni bir bilgi ortaya atıldı. İzlediğimiz bilim kurgu sinemalarını hatırlayınca tüylerimizi ürperten bu bilgiye nazaran, yapay zekalar şuur kazanıyor olabilir.

Peki beşerler tarafından üretilen bu robotların ‘bilinç kazanması’ ne manaya geliyor?

Robotların şuur kazanması; kendisinin ve etrafının farkında olacağı üzere duygusal olarak da bir şeyler hissedebileceği manasına gelir. OpenAI Araştırma Grubu’nun baş bilim insanı Ilya Sutskever attığı bir tweettegünümüzdeki yapay zekaların şuurlu olabileceğini söyledi. Sutskever ile birebir fikirde olan birçok araştırmacı var lakin robotların insan zekasından çok geride bir zekaya sahip olduklarını ve şimdilik yalnızca etraflarını bilinçli olarak deneyimlemeye yakın olduklarını söylüyorlar.

Yapılan birtakım haberlere göreyse OpenAI, özel olarak şuurlu yapay zekalar üretmek için çalışmalar yapıyor. Elon Musk’da 2019 yılına kadar OpenAI üyelerinden birisiydi fakat daha sonra ‘OpenAI takımının yapmak istedikleriyle tıpkı fikirde olmadığını’ söyleyerek takımdan ayrıldı. Musk, Tesla’nın yakında çıkacak insansı robotlarıyla ilgili de ‘elinden gelenin en iyisini’ yapacağını açıkladı.

OpenAI ise başlarda kar emeli gütmeyen bir kuruluş olmasıan karşın Musk’ın ayrılmasının akabinde yaptığı açıklamayla artık o denli olmadıklarını söyledi. OpenAI, ayrıyeten robotların, bugün sahip olduğumuz tüm meseleleri çözebileceğini belirtiyor. Durum böyleyken de özel olarak şuurlu robotlar üretmesi ve bu hususta çalışmalar yapması epey mantıklı.