Snapchat’ten İçerik Üreticilerini Sevindirecek Yeni Özellik

Bir devir toplumsal medya platformları ortasında büyük bir yükseliş yakalayan Snapchat, vakitle kaybettiği popülerliği son vakitlerde artırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda kullanıcı sayısında Twitter’ı bile sollayan platform, bu sefer içerik üreticileri için yeni bir gelir kapısı olacak, olağan kullanıcılarıysa hudut edebilecek bir bilhassa karşımıza geldi.

Tüm toplumsal medya platformlarında gördüğümüz ve bir standart haline dönüşen Hikâyeler’in atası Snapchat, Hikâyeler’de reklam gösterme özelliğini test etmeye başladı. Şu anda sırf ABD’li küçük bir içerik üreticisi kümesiyle test edilen özellik, önümüzdeki aylarda tüm içerik üreticileri için kullanılabilir hale gelecek. Lakin bu özelliği öteki reklamlardan ayıran bir şey var.

Hikâye ortasında reklam çıkacak:

Özellik kapsamında bir reklam, Snapchat yıldızının hikâyesinin içine yerleştirilecek. YouTube görüntülerinde gördüğümüz üzere görüntü ortasında çıkacak reklamlarla bu hikâyenin sahibi olan Snap yıldızı, elde edilen reklam gelirini Snapchat ile bölüşecek. Snapchat’in açıklamasına nazaran bu bölüşme, paylaşım sıklığı ve bağlılık üzere metrikler aracılığıyla belirlenecek. Özellik, yalnızca ‘Snap Star’ statüsüne sahip hesaplar, yani doğrulanmış ve altın bir yıldızla işaretli olanlar tarafından kullanılabilecek.

Snapchat, geçtiğimiz vakit boyunca içerik üreticilerini platforma çekmek için platformu para kaynağı yapacak çeşitli özelliklere imza attı. Snapchat’in yeni reklam hareketi de tam olarak platformun TikTok rakibi sayfası Spotlight’ın popülerliğinin arttığı dönemde geldi. Geçtiğimiz haftalarda Snapchat CEO’su Evan Spiegel, kullanıcıların platformda paylaşım ve hikâye görüntülemeye daha az vakit ayırdıklarını, bunun yerine Spotlight’ta içerik izlediklerini açıklamıştı.