Vergi Kaçakçılığı Şüphesiyle NFT’lere El Konuldu

Son devirlerde artan popülerliğiyle birlikte kara para aklamadan vergi kaçakçılığına birçok başlıkla eleştirilen kripto paralar ve NFT’ler, birinci defa bu istikamette bir soruşturmanın kesimi oldu ve el konuldu. Birleşik Krallık’ın vergi dairesi, potansiyel bir vergi dolandırıcılığı olayına karşı soruşturma başlattı.

Üç şüphelinin göz altına alındığı soruşturma kapsamında 3 adet NFT’ye el konuldu. Soruşturmaya dair yapılan açıklamada bu olayın, Birleşik Krallık kolluk kuvvetlerinin dijital varlıklara el koyduğu ilk olay olduğu belirtildi.

NFT’lere şimdi paha biçilemedi

NFT’lerin ele geçirilmesine ait olarak yapılan açıklamada, bu durumun 250 şirketin dahil olduğu kuşkulu katma bedel vergisi dolandırıcılığı soruşturması sebebiyle meydana geldiği tabir edildi. Soruşturmada şüphelilerin, yasal işleri yönetiyormuş üzere davranırken sanal özel ağlar, düzmece adresler ve kayıtlı olmayan ön ödemeli cep telefonları üzere birçok usul kullanarak kimliklerini gizledikleri iddia edildi.

BBC’nin haberine nazaran, vergi dairesini 1,4 milyon sterlin, yani 25.742.920,00 TL dolandırmaya teşebbüs kuşkusuyla üç kişinin tutuklandığı bildirildi. Rapora nazaran, Birleşik Krallık kolluk kuvvetlerinin birinci defa bir NFT’ye ele koyduğu belirtilirken, soruşturma esnasında üç dijital sanat yapıtı NFT’ye ve kripto varlıklara el koymak gayesiyle bir mahkeme buyruğu çıkarttığını kaydetti. Ele geçirilen kripto varlıkların 5 bin euro, yani 78.829,63 TL olduğu belirtilirken, NFT’lere şimdi bir bedel biçilmedi.