Ukrayna Hükümeti Web Sitelerine Siber Saldırı Gerçekleşti

Associated Press’te yer alan bir habere nazaran Ukrayna’da birçok resmi hükümet ve elçilik internet sitesinin siber saldırının amacı olduğu ve bu akınlar sonucunda hükümet kurumunda bulunan bilgisayarlara da fidye virüsü üzere görünen ziyanlı yazılım bulaştığı aktarıldı.

Hükümet, ortalarından eğitim, tarım, dışişleri, güç ve etraf bakanlıkları da dahil olmak üzere 70 adet merkezi ve bölgesel hükümet web sitesinin ataktan etkilendiğini kaydetti.

Microsoft, fidye yazılımı dedi:

Yapılan açıklamada Microsoft; siber hücumlar sebebiyle internet sitelerine olan erişimin kesildiği esnada bilgisayarlarda zararlı yazılım tespit edildiğini söz etti. Bilgisayarlara bulaşan ziyanlı yazılımın bir fidye yazılımı üzere göründüğünü kaydeden Microsoft; bu yazılımın saldırgan tarafından faal hale getirilmesi halinde Ukrayna hükümetinin bilgisayar sistemlerinin çalışılamaz hale gelebileceğini belirtti.

Ukrayna, siber atağın gerisinde Rusya olduğunu düşünüyor

Cuma günü gerçekleşen taarruzun başında, siber atağın yapıldığı sitelerde Ukraynaca, Rusça ve Lehçe formunda üç farklı lisanda bir ileti yayımlandı. Sitelere gönderilen tehdit niteliğindeki mesajda “Ukraynalı! Tüm şahsî bilgileriniz halka açık internete yüklendi. Bu senin geçmişin, bugünün ve geleceğin için” tabirlerine yer verildi.

Reuters’a açıklamada bulunan bir üst seviye Ukrayna güvenlik yetkilisi, hükümetin resmi internet sitelerine olan mevcut erişim sorunun ise ziyanlı yazılım saldırısının üstünü kapatmak için yapıldığını tabir etti. Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından yapılan birinci değerlendirmeye nazaran şimdilik hiçbir şahsî data sızdırılmadı yahut hiçbir içerik değiştirilmedi. Her ne kadar Ukrayna güvenlik yetkilileri bahsi geçen siber akının Rusya istihbaratı tarafından yapılan akınlara misal olduğunu argüman etse de Rusya, bu savları reddetti.

Öte yandan Avrupa Birliği’nin dış siyaset sorumlusu Josep Borrell, Ukrayna’nın “bu tıp siber saldırılarla” başa çıkmasına yardımcı olmak ismine tüm kaynaklarının seferber edildiğini söz etti.