Vajina Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Şey

Cinsel organlar hakkında kâfi bilgiye sahip olunmaması, beraberinde birtakım problemleri getiriyor. İşte bunları biraz olsun gidermek yahut hiç yaşamamak ismine, vajina hakkındaki bu bilgileri öğrenmenizde yarar var.

Latincede “kılıf” manasına gelen “vāgīna”, dişilerde bulunan üreme organının bilimsel ismidir. Cinsel birleşme ve bebek doğumu misyonlarına sahip olan vajina, insanlarda “uterus”taki boşluğa bağlanır, vajinal boru “cervix”te sona erer.

1. Birçok kişinin vajina sandığı kısım aslında vulvadır.

Vulva; bacakların ortasında bulunan, görülebilen kısımdır. Labia, klitoris, idrar kanalı ve vajinal açıklıktan oluşur. Vajina ise vulvayı servikse bağlayan kaslı geçidin ismidir.

İçerikteki bilgilerin, vajinayı da vulvayı da kapsar nitelikte olduğunu belirtelim.

2. Klitoristeki hudut ucu sayısı penistekinden daha çoktur.

Vajinanın bu hassas bölgesinde 8000 kadar hudut ucu bulunurken peniste ise 4000 kadar bulunur. Dışarıdan küçük bir modül üzere görünse de aslında derinin altına kollu bir halde uzanır (tavuklardaki lades kemiği gibi).

3. Esnek bir organ olan vajina, 7.5-10 cm ortası uzunluktadır. Bu uzunluk seks esnasında %200 oranında artabilir.

Bu esnekliğin evrimleşmesinin sebebi, doğum esnasında bebeğin daha rahat çıkmasını sağlayabilmektir.

4. Doğum yapmış bayanların vajinasının daha geniş olduğu söylentisi gerçek değildir.

Araştırma sonuçlarında, doğum yapan ve yapmayan bayanların vajinaları ortasında fark edilebilir ölçüde bir değişim saptanmamıştır.

5. Vajinal yahut sezaryen olması fark etmeksizin doğumdan sonraki 6 hafta boyunca seks yapılması tavsiye edilmiyor.

Çünkü doğumun akabinde vajinanın bir düzgünleşme müddeti bulunmaktadır, aksi takdirde çeşitli enfeksiyonlar ortaya çıkabilir; lakin vajinal seks olmadan sevişmenin bir sakıncası yoktur.

6. Halk ortasında “kızlık zarı” olarak bilinen “hymen” isimli doku ile doğmayan bayanlar da bulunmaktadır.

Nasıl ki birtakım insanlarda 20 yaş dişleri olmayabiliyorsa bu durum da çok olağandır. Kızlık zarının kalınlığı bireye nazaran değişebilmektedir.

7. Vajina, sanılanın bilakis beden boşluğuna açılmaz; yapısı bir çorap üzeredir.

Bu yüzden vajinanın içine giren bir cismin kaybolma mümkünlüğü yoktur. Kondom üzere cisimler girdiğinde çıkarmanız pek güç olmayacaktır. Şayet kesici, delici cisimler girerse doktora görünmeniz tavsiye edilir.

Vajina çorap gibisi bir yapıya sahip olduğu için, yaşlılıkla birlikte dışarı yanlışsız sarkabilir. Aykırı yüz edilen çorap üzere düşünebilirsiniz. Pelvik prolapse ismi verilen bu durumun tedavisi mümkündür.

8. Fonksiyonsuz olduğu sanılan vajina kıllarının aslında kimi misyonları vardır.

Bu kıllar, vajinayı mikropartiküllerden korur ve feromon isimli hormonların bir anda salınmasını yerine yavaş yavaş salınmasını sağlar. Böylelikle erkeklerin bu feromonların tesiri altında kalması daha uzun olur.

9. Hoşluk dalı aksini dayatmaya çalışsa da vajina ve vulva konusundaki çeşitlilik çok fazladır.

Her bayanda farklı tipte olan “vajina yanakları” nedeniyle tek tip bir vulva/vajina yoktur. Bu farklılığın nedeni ise “cinsel seçilim”dir. Erkekler dişileri doğurganlıklarına ve sıhhatlerine nazaran seçtikleri için böylesine geniş bir varyasyon oluşmuştur. Bu da dişilerin üreme bahtını arttırmaktadır.

10. Birebir şey olduğu sanılan “klitoris” ve “G noktası” aslında farklıdır.

G noktası, klitorisin derinlerinde bulunan ve en çok hududu bir ortada bulunduran bölgesidir. Bu noktayı bulmak her vakit orgazm sağlamaz lakin orgazmın yaşanma ihtimalini artırır.

11. Porno kesiminin argüman ettiği üzere bayanlar orgazm esnasında her vakit sıvı boşaltmaz.

Erkekler üzere sıvı boşaltabilen bayanların oranı çok düşüktür. Nadiren gerçekleştiğinde ise, idrar kanalında bulunan parauretral bezlerden salgılanan bir sıvı boşaltılır. Seks esnasındaki çok uyarılma, bu bezleri haarekete geçirir.

Kaynaklar: 1, 2, 3