Wormhole Hacklendi: 4,4 Milyar TL Ethereum Çalındı

Gece saatlerinde kripto para topluluğunu sarsan bir olay gerçekleşti. Solana ağı ile öbür merkeziyetsiz borsalar ortasında köprü vazifesi gören Wormhole isimli ağda devasa bir hack olayı yaşandı. DeFi protokolleri ortasında bugüne kadar yaşanmış en büyük ikinci hack olayında, 120 bin Ethereum çalındı. Bu Ethereum’un anlık pahası, 321 milyon 888 bin dolar. Yani çalınan para yaklaşık 4,4 milyar TL.

Hack olayının anlaşılmasıyla ağ üzerinden süreç yapmayı engelleyen Wormhole yöneticileri, hacker ya da hackerlara da çalınan Ethereum’un iadesi için 10 milyon dolar teklif ettiler. Bu teklife karşılık gelip gelmediği bilinmezken Wormhole portalı, bu içeriğin yazıldığı saat 11:27 prestijiyle hala kapalı durumda. Platform yöneticileri, son 7 saattir herhangi bir açıklamada bulunmadılar.

Wormhole’ün ne vakit açılacağı bilinmiyor

Wormhole tarafından yapılan açıklamalarda yapılan çalışmaların çok süratli bir formda tamamlanacağı ve platformun bir an evvel tekrar kullanıma sunulacağı tabir edilmişti. Lakin an prestijiyle bu türlü bir şey gerçekleşmedi. Platform, neredeyse 12 saattir kapalı ve bu durumun ne vakit değişeceği bilinmiyor.

Merkeziyetsiz finans, tarihinin en büyük hack olayını Ağustos 2021‘de yaşamıştı. Poly Network’e taarruz gerçekleştiren bilgisayar korsanları, ağa sızmayı ve 600 milyon dolar değerinde kripto para çalmayı başarmışlardı. Yaşanan ikinci olay, DeFi’nin güvenilirliği için yapılması gereken çok şey olduğunu gözler önüne seriyor.