YouTube, NFT Özellikleri Üzerinde Çalışıyor

Twitter, Facebook derken artık de YouTube. Bildiğiniz üzere Twitter, NFT konusunda hayli öne çıkan platformlardan biri. Hatta o denli ki geçtiğimiz günlerde bu bahiste yepisyeni bir özellik de duyuruldu. Birebir vakitte Instagram ve Facebook cephesinden de NFT özellikleri ile ilgili kimi haberler gelmişti Artık ise misal bir atılım YouTube’dan geliyor. YouTube CEO’su Susan Wojcicki’nin yaptığı açıklamayla birlikte YouTube’un da NFT işine girmek için çalıştığı öğrenildi.

Birkaç YouTuber aslında çoktan viral olmuş görüntülerini NFT’ye bir halde dönüştürmüş ve satmışlardı. Örneğin ‘Charlie Bit Me’ isimli bir bebeğin öbür bebeğin parmağını ısırdığı viral görüntü, NFT’ye dönüştürülerek geçtiğimiz sene 761 bin dolara satılmıştı. YouTube’un da bu istikamette çalışmalar yaptığı ve NFT fırsatlarına daha açık sistemler üzerinde çalıştığı bildirildi.

‘İçerik üreticilerine ek gelir sağlayacak’

YouTube’un şirket blogunda yayınlanan yazıda Wojcicki, içerik üreticilerin ek gelir sağlaması ismine NFT’lerin entegre olacağı bir sistem üzerinde çalıştıklarını tabir etti. Wojcicki açıklamasında “İçerik üreticilerinin ve hayranların YouTube’daki tecrübelerini güçlendirmeye ve geliştirmeye devam ederken, içerik üreticilerinin NFT’ler üzere yeni gelişen teknolojilerden yararlanmalarına yardımcı olmak için her vakit YouTube ekosistemini genişletmeye odaklanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Wojcicki, YouTube’un Web 3.0’ı bir ilham kaynağı olarak gördüğünü söyledi ve NFT’lere dikkat çekti; olası NFT’lerin yolda olduğunu belirtti. Şirket bu bahsettiklerimiz dışında rastgele bir ekstra bilgi vermedi. Münasebetiyle NFT’lerin YouTube’da ne tipten bir özellik ile karşımıza çıkacağını şimdi bilmiyoruz. Öğrenmek içinse biraz daha beklememiz gerekiyor üzere görünüyor.